Turkishtime AR-GE 250


TANAP Avrupa’ya gaz aktarmaya hazırlanıyor

Turkishtime Dergi

Yapımı dört yıldır devam eden ve enerjinin İpek Yolu olarak nitelendirilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP) yeni bir aşama daha geride kaldı. TANAP’ın Eskişehir’den Edirne-İpsala’ya uzanan ve Çanakkale Boğazı geçişini de içeren ikinci fazının yapımı tamamlandı.

TANAP Genel Müdürü Saltuk Düzyol, TANAP’ın Edirne’nin İpsala ilçesindeki MS4 Ölçüm İstasyonu’nda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Düzyol, Posof-Eskişehir etabının tamamlanmasından sonra geçtiğimiz yaz Türkiye’ye gaz verilmeye başlandığını hatırlattı. Eskişehir-İpsala etabı inşaatının da tamamlandığını kaydeden Düzyol “Avrupa’ya gaz vermek için gerekli tesislerin hepsini tamamladık, şu anda test aşamasındayız. 15 Nisan itibariyle hattın bu kısmına gaz dolumuna başlarız. 1 Temmuz itibariyle Avrupa’ya gaz vermeye hazır hale geleceğimizi öngörüyoruz” dedi.

TANAP ile Türkiye-Yunanistan sınırına gelecek Azerbaycan doğalgazı, Edirne’nin İpsala ilçesinden itibaren Trans Adriatic Pipeline (TAP) boru hattına verilerek Avrupa’ya gönderilecek. TANAP Genel Müdürü Düzyol, TAP’ın yapımında, İtalya ve Yunanistan’da yaşanan sorunlar nedeniyle gecikme yaşandığını kaydetti. TAP’ın 2020 yılı ortalarında tamamlanabileceği öngörüsünde bulunan Düzyol, taşıyıcı şirket olarak ‘taşıt ya da öde’ anlaşması gereği bu gecikmeden dolayı herhangi bir zarara uğramayacaklarını ifade etti.