AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Konya'da en büyük güneş enerjisi santrali açıldı

Ersin Kaplan

1969 yılında kurulan enerji çözümleri şirketi Tunçmatik’in yan kuruluşu Powergie tarafından, Konya Kızören'de bulunan 144 dönümlük alana 8 MW gününde Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali kuruldu. Hizmete giren güneş enerjisi santrali, yılda 6936 ton karbon salınımını engelleyerek 13.600.000 kWh enerji üretecek. Santralde 30 bin 800 adet güneş paneli, 160 adet 50 kW gücünde invertör, sekiz adet 1250 kVA gücünde trafo kullanıldı. 13.000.000 dolar yatırımla gerçekleşen proje, Tunçmatik-Powergie tarafından Gaziantep'li Baycan Yapı firması adına inşa edildi ve Akleasing tarafından finanse edildi. Dört ayda tamamlanan santral, 30 yıl endüstriyel ömre ve maksimum verimliliğe göre tasarlandı.

Tunçmatik-Powergie Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mehmet Özer, konuyla ilgili olarak şu sözleri dile getirdi; "Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali projesine imza atmış olmak bizleri gururlandırıyor. Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli yatırıma dönüştürmenin önemi büyük. Ülkemizde elektrik üretiminin en büyük kaynağının doğalgaz olduğunu düşünürsek, Konya güneş enerjisi santrali üretmiş olduğu elektriğin karşılığı kadar doğalgazın ithalatını engelleyerek, milli yakıt güneşten faydalanmamızı sağlayacak ve ayrıca cari açığın azaltılmasına katkıda bulunacaktır. Santralin yatırımcısı Baycan Yapı firmasının Türkiye'nin temiz geleceği ve ekonomik gelişimi açısından son derece önemli olan bu yatırıma"

Santralde 30 bin 800 adet güneş paneli, 160 adet 50 kW gücünde invertör, sekiz adet 1250 kVA gücünde trafo kullanıldı. Türkiye'de güneş enerjisinin önemini bilen ve özellikle güneş enerjisi üretim tesislerinin açılmasında özenli görev bilinciyle hareket eden Powergie, güneşten elektrik enerjisi üretiminde Japonya’dan, Almanya’dan ve bu konuda öncü birçok ülkenin önde gelen firmaları ile iş ortaklıkları yaparak ülkemizde profesyonel tesisler kurmaya devam ediyor.