ARGE 250


Borsa İstanbul'un yeni hamlesi ne almaya geliyor?

Turkishtime Dergi

Borsa İstanbul, ‘swap pazarı’ kurulması için kolları sıvadı. BIST, finansal piyasalarda kurumların tezgah üstü (OTC) piyasalarda birbirleriyle yaptıkları işlemlerin organize bir piyasada yapılması için düğmeye bastı.

Likidite yönetimini kolaylaştırmak ve şeffaflığı artırmak için atılan bu adım ile Londra piyasalarında yapılan tezgah üstü işlemlerin BIST’deki bu merkezi pazara çekilmesi ve finansal piyasaların çok daha yakından izlenmesi amaçlanıyor. Söz konusu piyasa ile kur, faiz gibi dayanak varlıklarda açılan pozisyonlar sonucu oluşan risklerin daha etkin yönetilebileceği ve risklerin takasının yapıldığı likit bir piyasa yaratılacağı düşünülüyor.

Yatırımcılar açısından da Takasbank’ın merkezi karşı taraf olması nedeniyle daha güvenilir bir ortam yaratılarak, borsaya erişimi olan kurumların risklerini daha etkin yönetebilmeleri sağlanacak. Finansal piyasalardaki borsaya erişimi olan kurumlar, vade, kur, faiz tipi farklılaşmaları gibi uyumsuzlukların yol açtığı risklerini daha etkin yönetebilecek.

Merkez, daha hızlı aksiyon alabilecek

Geçtiğimiz günlerde BDDK, Türkiye’de bulunan bankaların yurtdışında yerleşik kişilerle yaptıkları Swap ve benzeri işlemlerin toplamının bankanın son hesaplanan özkaynaklarının yüzde 25’ine kadar olması için sınırlama getirmişti. “Bu sınırlamanın BIST’te yapılan işlemler için gevşetilmesi durumunda bankaların rahatlaması söz konusu olabilir” diyen piyasa uzmanları, kurumların kendi aralarında yaptığı işlemlerin bu organize piyasada anlık olarak görülebilmesi açısından şeffaflık yaratacağını ifade ettiler. Böylece Borsa İstanbul ve BDDK gibi kurumların Merkez Bankası’na bilgi akışını çok hızlı bir şekilde yapabileceğine değinen analistlere göre, böylece Merkez Bankası piyasaya daha hakim olacak ve daha hızlı aksiyon alabilecek.

Konuştuğumuz bir bankacı, piyasanın işleyişi ile ilgili bir takım tereddütlerin de olduğunu belirterek, “OTC piyasalarda yaptığımız işlemlerde karşılıklı olarak kredi hatları devreye giriyor ve aracılık maliyeti ödemiyorduk. Yeni organize piyasada takas süresinin uzaması ve işlem ücreti alınması söz konusu olabilir. Bu da maliyeti artırabilir. Öte yandan, yabancı kurumların işlemlerin yakından izlenecek olması nedeniyle bir takım tedirginlikleri olabilir, BIST yerine OTC işlemleri tercih edebilirler” dedi.