ARGE 250


Konut kredisine iki günde rekor başvuru

Turkishtime Dergi

Konut kredisinde faizlerin yüzde 1'in altına çekilmesi ve vadelerin uzatılması, kredi talebini canlandırdı. İlk iki günde 13 binden fazla müşteri toplamda 2,1 milyar liranın üzerinde konut kredisi başvurusu yaptı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank, konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmelerinin ardından müşterilerden gelen talebe ilişkin ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, yapılan faiz indirimi sonrasında, ilk iki gün içerisinde üç bankaya 13 binden fazla müşterinin toplamda 2,1 milyar liranın üzerinde konut kredisi başvurusu yaptığı duyuruldu.

Söz konusu başvuru tutarının bugüne kadar iki gün içinde yapılan en yüksek konut kredisi başvurusu olduğu vurgulanırken, yoğun ilginin önümüzde dönemde de devam edeceği belirtildi.

Bakan Albayrak'tan açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kamu bankalarının başlattığı faiz indiriminin, vatandaşın teveccühünü kazanırken, inşaat sektörünün beklediği hareketlenmenin de başlangıcı olduğunu söyledi.

Düşük faizli kredilere rekor seviyede talep geldiğine işaret eden Albayrak, "Dengelenme sürecinin kazanımlarını kısa zamanda daha da ileri taşıyacağız" dedi.