ARGE 250


Türk işadamı Londra şehrinin en yüksek onur nişanını aldı

Zehra Tike

Kraliyet ailesi mensupları, devlet liderleri ve dünya çapında üne sahip çeşitli şahıslara verilen ödül sayesinde Mehmet Kurt'un adı, aralarında Nelson Mandela, Margaret Thatcher, Prenses Diana, Winston Churchill, Helmut Kohl, Florence Nightingale, Dwight Eisenhower ve Franklin Roosevelt gibi isimlerin yer aldığı seçkin bir listeye eklendi. İş camiasından söz konusu ödüle daha önce layık görülenler arasında ise Bill Gates, Bob Geldof ve Alan Greenspan bulunuyor.  Tören 4 Mart günü Guildhall'da gerçekleşti.  

Kraliyet Topraklarından satın alan ilk Türk

Uzun yıllardan beri İngiltere ile Türkiye arasındaki ticaret bağlarının güçlenmesine yardımcı olan Kurt, yakın zamanda İngiltere'nin önde gelen tarihi at çiftliklerinden Kingwood'u satın almış ve atlara olan ilgisi ile tanınan Birleşik Arap Emirlikleri Başbakanı Şeyh Muhammed’e de komşu olmuştu. Kurt aynı zamanda gıda, su ve enerji kıtlığı gibi küresel konuları ele alan ve siyasi kanaat önderlerini bir araya getiren önemli organizasyonlar gerçekleştiriyor.

Adana Ceyhan doğumlu olan Mehmet Kurt, Türkiye'de kurduğu aile şirketini de kısa sürede genişleterek gıda, tekstil, medya, enerji, savunma ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren uluslararası bir kuruluş haline getirdi.