ARGE 250


Başarılı girişimcilerin 8 ana özelliği

Başarılı girişimcileri diğerlerinden ayıran 8 temel özellik var. Hayallerini kovalayan bu kişilerin yolcuğu hem zorlu hem de çok fazla enerji gerektiriyor. Ancak başarılı olmanın altında yatanlar sır değil. İşte hayallerini gerçekleştiren insanların 8 özelliği:
1) Tutkulu olmak
Başarılı girişimciler sadece amaçlarına yönelik tutkuya sahipler. Onları amaçlarına ulaşmaya götüren de bu tutkudan başka bir şey değil. Diğer insanlar çıkarları uğruna çalışırken, onlar bu yüzden yaptıkları işten keyif alıyor. Eğer başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız gerçekten tutkuyla bağlı olduğunuz bir alan seçmeniz öneriliyor.
2) Amaç odaklı yaşamak
Önüne çıkan her fırsatı kovalayarak başarılı bir girişim yaratmak mümkün değil. Aralarında en önemlilerini ve işleri için faydalı olacak yolu seçip adımları bunların doğrultusunda atmak gerekiyor. Belirli bir zamanda gerçekleştirebilecek gerçekçi hedeflerle yaşamak başarılı girişimcilerin bir diğer kritik özelliği.
3) Mutluluğu erteleyebilmek
Girişmcilik alanında zafer 1 gecede kazanılmıyor. Sabırlı olmak başarılı olmak için şart. Eylemlerinizin meyvalarını toplayabilmek için önce beklemeyi öğrenmeniz gerekiyor.
4) Güçlü iletişim yeteneği
Girişimcilerin güçlü ikna kabiliyetlerine sahip olmaları gerekiyor. Hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız başkalarının da desteğine ihtiyacınız olacaktır. onlara hedeflerinizi doğru ve net bir biçimde anlatabilmek bu aşamada kritik önem taşıyor. Mesajınızı yaymadan onu geliştirmeniz çok zor.
5) Cesaretli olmak
Başarıya giden yol risk almaktan geçiyor. Girişimciler çıktıkları bu yolda her zaman güçlüklerle ve engellerle karşılaşacaklardır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için cesur olup elini taşına altına sokmak gerekiyor. Saklanmak yerine yaşadıkları güçlüklerle ve risklerle yüzleşip, bunların üstesinden gelebilmek için cesarete ihtiyaçları var.
6) İnançlı olmak
Kendine ve yaptığın ise işe inanmak başarılı girişimcilerin bir diğer özelliği. Ne kadar hayal kırıklığına uğrarsan uğra, inanmaktan asla vazgeçmemen gerekiyor.
7) Yenilikçi olmak
Girişimciler her zaman rakiplerle ve karşı görüşlü insanlarla karşılaşabilir. Bu kişilerin karşısında yenilikçi çözümler üretebilmek hayati önem taşıyor. Başarılı olabilmek için sınırları mümkün olduğu kadar genişletebilmek gerekiyor.
8) Kaynakları iyi kullanmak
Bir hayalin gerçekleşmesi için paranın ve faydalı olabilecek kimselerin en iyi biçimde değerlendirilmesi şart. Başarılı girişimciler gerekli bütün kaynakları olabilecek en verimli şekilde kullanmalı. Aksi takdirde yollarına devam etmeleridir mümkün olmuyor.