OSB Yıldızları Araştırmması


Donmuş yoğurdu Türkiye’ye uyarladı

Barış Soydan

Donmuş yoğurt, özellikle Amerika’da çok yaygın. Günberi Tuncer, ürünü Türk damak tadına uyarlayıp pazara sundu. IKEA ürünü satmayı kabul etti.

Donmuş yoğurt veya İngilizcesiyle frozen yogurt, başta Amerika olmak üzere Avrupa’da da çok tüketilen bir ürün. Ürünü Türkiye’ye getiren Yogolat Frozen Yogurt Yönetim Kurulu Başkanı Günberi Tuncer “Gıda sektöründe makine tedarikçisi bir şirket olduğumuz için katıldığımız fuarlarda ve yurtdışı seyahatlerimizde ürünle çok sık karşılaştık. Yaklaşık beş yıl önce frozen yogurt makinelerini yurtdışından getirdik” diyor. Ama Yogolat’ın asıl başarısı, makineleri Türkiye’yi getirmek değil, ürünü Türk damak tadına uygun şekilde revize etmesinde. Şimdi sıra ürünün tüketiciyle buluşmasında. Türk tüketicisi alışık olmadığı bu ürünü benimser mi? Günberi Tuncer şöyle diyor: “Türk insanı olarak yoğurt yeme alışkanlığımız yüksek. Evlerimizde de üzerine eklediğimiz meyveler ve reçellerle tüketmekten keyif alıyoruz.”

Frozen yogurt’un bir başka avantajı, kalorisinin çok düşük olması. Tuncer, “Yogolat Frozen Yogurt’un sade bir porsiyonu sadece 66 kalori. Aynı porsiyonda dondurma ise 350 kalori” diyor.

Yogolat, Türkiye pazarında ilk başarısını IKEA tarafından satışa sunulmasıyla elde etti bile. Tuncer, “Yogolat Frozen Yogurt’un IKEA’da satışa sunulmuş olması bir Türk markası için çok sevindirici bir gelişme. IKEA ile hem makine hem ürün desteği vererek ilerliyoruz” diye konuşuyor.

Yogolat’ın öncelikli hedefi, IKEA gibi zincir mağazalarda, benzin istasyonlarında, gıda marketlerde ve özellikle okul kantinlerinde tüketicinin karşısına çıkmak. Önümüzdeki dönemde kafe ve restoranlarda Yogolat köşeleri kuracaklar. Bayilik vermeye de devam ediyorlar. Frozen yogurt makinesi, soğutucu üniteli topping dolabının dahil olduğu 4-5 metrekarelik stant bedeli 35 bin TL.

Günberi Tuncer, eski bir gazeteci. Yıllarca basın-yayın sektöründe çeşitli görevlerde çalıştı. Bir dönem Galatasaray Spor Kulübü Pazarlama Sorumlusu olarak da görev yaptı.