Turkishtime AR-GE 250


En zengin girişimcilerin 5 ortak özelliği  

Barış Soydan

Bezos, Gates ve Ellison gibi star girişimcilerin çıkış hikayeleri zenginliğin tesadüf olmadığını gösteriyor.

Tatmin olmamak

Bir trendi yakalamak ve bu trende göre yenilikçi bir model geliştirmek başarının anahtarı. Jeff Bezos’un Amazon’u kurmadan önce bir hedge fonda gayet tatminkar bir pozisyonda çalıştığını hatırlayın. Bezos ne zaman ki internet kullanımının %2400 büyüdüğünü gördü, o gün işini bırakarak kendi iş modelini takip etti.

Riski göze almak

Bill Gates ve Paul Allen, yeni mikro bilgisayar icadı için MITS şirketine finansman başvurusu yapmışlardı. Gerçekte Gates ve Allen projelerinde çoktan ilerlemişti. Ancak risk almak pahasına projeyi durdurup başvuru sonucunu beklemediler. Gates ve Allen bu riski alarak Microsoft’a giden yolu da kısaltmış oldu.

Zor problemleri çözmek

Tıp çözümleri sunan Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes amcasının geç kanser teşhisinden etkilenerek şirketi kurdu. Şirketi hızlı kan testi çözümünü getiren teknolojilere öncülük etti. Holmes yalnızca burada durmayıp herkesin kolaylıkla test yaptırması için Arizona eyaletinde yasaların değişmesinde de rol oynadı.

Sevdiği işi yapmak

Zenginliğe giden yolda belki de en önemli madde. Oracle kurucusu Larry Ellison sadece tutkuyla bağlı olduğu için kendi kendine yazılım öğrendi. Okulu bıraktı ve Oracle’ı kurdu. Bunu yapmasındaki tek amaç, mutlu olacağı bir iş ortamını kendisinin yaratmasını istemesiydi.

İz bırakmak

Zengin girişimcilerin artık vazgeçilmez bir özelliği dünyada bir değişim yaratmak. Bill Gates’in vakfı aracılığıyla Afrika’da salgın hastalıkları neredeyse tarihe gömmesi gibi… Bu konuda Warren Buffet, Mark Zuckerberg ve Gates’in imzaladığı sosyal sorumluluk paktı da iz bırakmanın başarıda oynadığı rolü gösteriyor.