AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Mark Cuban'dan start-up'lara tavsiyeler

Amerikalı milyarder girişimci Mark Cuban, start-up'lar için önerilerde bulundu. Yeni bir işe başlarken herkesin kendine göre kuralları olduğunu belirten başarılı iş adamı, herşeyden önce bir işi takıntı derecesinde sahiplenmek gerektiğinin altını çizdi. İşte dünyanın en önemli girişimcilerinden Cuban'ın start-up'ları başarıya taşıyacak 12 tavsiyesi:

1) "Eğer yaptığın işe takıntılı değilsen, şirket kurmaya kalkma"

2) "Eğer bir kaçış planı yapıyorsan bu bir takıntı değildir. O işe hiç bulaşma"

3) "Şirketin nasıl kar edebileceğini ve satış yapabileceğini önceden planla"

4) "Sadece seninle çalışmaktan mutlu olacağını düşündüğün insanları işe al"

5) "Temel yetkinliklerini belirle ve onları mükemmeleştirmeye odaklan. İşe alacağın insanları da bu doğrultuda seçmeye çalış. Geri kalanları şirket kültürüne uyum sağlayabilecek ucuz maaşla çalışan insanlar arasından seç"

6) "Ofisleri kaldır. Açık ofisler herkesi iletişim halinde tutar. Enerjiyi yükseltir. Eğer çalışanlar özel alan isterlerse onlara tuvalete gidip kendilerini kilitlemelerini öner. Start-up'larda hiçbir şey özel olmamalı. En büyük korkum imparatorluk kurma hayalleri olan birini işe almaktır. Eğer işe aldığınız eleman birinci sınıf uçmak gibi taleplerle karşınıza çıkarsa hemen oradan uzaklaşın ve bu kişiyle çalışmaya son verin"

7) "Teknoloji konusunda, hali hazırda bildiklerinizden şaşmayın. Bu her zaman en ucuz yoldur. Eğer Apple kullanmayı biliyorsanız, onu alın. Bu bir start-up. Dolayısıyla burada çalışan insan sayısı da az. Bırakın insanlar bildikleri şeyleri kullansın"

8) "Organizyonu düz tutun. Eğer birbirlerini rapor eden yöneticilere sahipseniz başarısız olursunuz"

9) "Çalışanlarına asla hediye alma"

11) " Asla halkla ilişkiler firmasıyla anlaşma"

12) "Şirketi çalışanlar için eğlenceli bir yer haline getir"