AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Sosyal yatırım

Ersin Kaplan

Yatırımcıların 'sosyal yatırım' iştahını karşılayabilecek, kullanıcı dostu bir model kısa sürede yaygınlaşabilir. Peki sosyal kaygıları olan yatırım yapmak için nasıl bir yol izlemeli?

Şirketlerin sosyal hedef edinmeye başlamaları yatırım tercihlerinde de rol oynuyor. Hal böyle olunca yatırım tercihlerinde de sosyal hedefi ön plana çıkaran şirketler dikkat çekiyor. Peki sosyal kaygıları olan yatırım yapmak için nasıl bir yol izlemeli? Hangi şirket gerçekten sosyal hedeflerini gerçekleştirmek konusunda istekli? Bu sorular halen yatırımcı için cevaplanmayı beklerken aracı kurum sektöründe gerçekleşen bir inovasyon projesi yanıt arıyor.

Online yatırım platformu Swell yatırımcılara sosyal yatırım yapmalarını sağlayan bir aracı kurum görevi görüyor. Sigorta şirketi Pasific Life ve Motif Investing'in kurduğu platformla yatırımcılar tematik yatırım yapabiliyor. "Kanserle mücadele", "Eğitimi geliştirme", "Açlığa son verme" gibi temaları seçen yatırımcılar minimum 250 dolar fon ile bu temaya uygun şirketlerin yer aldığı portföylere yatırımını yapabiliyor. Swell aynı zamanda elde ettiği gelirleri de engellilere ve gençlerin eğitimi için fon yükselten kurumlara bağışlıyor. Swell örneği özellikle finansal okur-yazarlığı düşük ülkeler için gerçekten heyecan verici. Sermaye piyasaları düzenleyici kurulların denetimi eşliğinde tematik yatırımcı sayısını artırma hedefi için de ilginç bir yol olabilir.