ARGE 250


Perakende Günleri 'RetailExperience Exchange' teması ile başladı

Turkishtime Dergi

Türkiye'de perakende sektörünün nabzını tutan sektörün en büyük buluşma platformu Perakende Günleri bugün başladı. Soysal tarafından bu sene 18.'si düzenlenen Perakende Günleri 'RetailExperience Exchange' teması ile kapılarını açtı.

Moderatörlüğünü ve açılış konuşmasını Soysal Kurucusu Suat Soysal'ın yaptığı Perakende Günleri'18' güne hızlı başladı. Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Carolyn Everson konuşmasında Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp'ı iş ortağı olarak kullanmanın yollarını anlattı. Everson, “Perakende kabuk değiştiriyor, tüketici davranışları değişiyor. Sadece ABD değil tüm dünyada şeffaflık önemli. Dezenformasyon, sahte habercilik, sandık güvenliği çok önemli. Veri mahremiyeti bizim özümüz, insanlar bize güvenmediği takdirde bu platform çalışamaz. Bu sene çok büyük dersler aldık. Markanın güvenliği çok mühim. Reklam verdiğiniz her yerde hakimiyetin sizde olması gerek. Bunlar Facebook'un dünya çapında mücadele ettiği konular. Artık dünyada insanlar her yerde gruplar kuruyor. Platformlar toplumsal anlamda çok büyük önem arz ediyor. Yakında 1 milyar insanın bu tür gruplarda yer alması bekleniyor. Güvenlik bildirimi bizim için çok önemli. Bugüne kadar 'ben güvendeyim' şeklinde 3 milyar bildirim gönderilmiş. Hızlı hareket etme, tempo perakendenin anahtar kelimeleri. Müşteriler çok hızlı benimsiyor. Müşterinin temposu bizden çok daha hızlı. 3 alan en hızlı: mesajlaşma, hikâye, video paylaşımı" dedi.

"Instagram'da Türkiye'de alışveriş etme imkânı başlayacak"

Facebook bünyesinde 3 mesajlaşma kanalı olduğunu ve her yıl 100 milyon mesaj paylaşıldığı bilgisini veren Everson, şöyle devam etti: "Stories çok tercih ediliyor. Bugün itibariyle 1 milyar tüketici tüm bu platformlarda story paylaşıyor. Video paylaşımı da çok seviliyor. Bunun için farklı yöntemler geliştirdik. Facebook Watch diye yeni bir ürünümüz var. Instagram TV de kişiselleştirilmiş içeriklere imkân sağlıyor. Her gün 200 bin kişi Watch izliyor. Facebook Watch Party arkadaşlarınızla bir araya gelip video izleyebiliyorsunuz. Perakende deneyimi de kişiselleşiyor. İnsanların yüzde 50'si alışverişte mobil cihazlarını kullanıyor. 7,9 milyar dolar siber pazartesi günü harcandı. 6,2 milyar Dolar Black Friday'de harcandı. Türkiye'de 44 milyon Facebook kullanıcısına ulaşmış olmuyorsunuz sadece, tüm dünyada ulaşabiliyorsunuz. Instagram'da Türkiye'de alışveriş etme imkânı başlayacak. Alışveriş her zaman devam edecek, sadece mecralar değişiyor”.

"Newsfeed'iniz yeni Bağdat Caddeniz"

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, 'Instagram, Whatsapp, Messenger ve Facebook ile Satış Artışı' konulu oturumunda Facebook ailesi aplikasyonlarını kullanarak gerçekleşen Türkiye'den başarılı kampanya örneklerini paylaştı. Matraş şöyle konuştu: “Alışveriş alışkanlığımız değişiyor. Eskiden Bağdat Caddesi'nde mağazaları gezmek aklıma gelirdi. Özellikle çalışan anne olduktan sonra aklıma çocuklarım geliyor. Özellikle çocuklarla mağazada alışveriş deyince aklıma farklı deneyimler geliyor. Hayat o kadar hızlandı ki, zamansızlıkla mücadele bizim alışveriş deneyimimizi değiştiriyor. 7/24 alışveriş yapan bir tüketici kitlesini düşündüğümüzde artık mobilde mağaza açalım diyoruz. Günde ortalama 80 kez giriyor tüketici mobil vitrinlerde yani mağazanın web sitesinde zaman geçiriyor. Mağazadan içeri giren her 10 kişiden biri Facebook'u açıyor ve orada zaman geçiriyor.

Newsfeed'iniz yeni Bağdat Caddeniz. Her ay 44 milyon insan yürüyor bu caddede. Nasıl ulaşacaksınız bu insanlara? Online mağazada siz aradığınız ürünleri bulmuyorsunuz, ürünler sizi buluyor. Artık satın alma isteğini beklemiyoruz, satın alma isteğini biz yaratıyoruz. Yeni müşteri profilinin şöyle bir özelliği var: artık müşteriler şimdi, hızlı ve sıcak istiyor. Facebook'ta işte bunu yapmaya çalışıyoruz. Facebook'ta 4 şey yapabilirsiniz: marka inşası, satış, sonuçları ölçümleme, müşteri hizmetleri. Ben ilk 2'sini anlatacağım.

E-ticaret ve perakende ortaklarımızı düşünelim. Bugüne kadar e-ticaret müşterilerin en çok yaptığı şey satış yapmaktı. Kısa vadede çok iyi olmasına rağmen bir süre sonra tıkanıyor. Perakendeciler ise markaların kampanyaların farkındalığını artırmaya çalışıyordu. Bugün geldiğimiz noktada her iki taraf full funnel dediğimiz pazarlama piramidinin her yerine değen yolculuğun hepsine odaklanıyorlar. LcWaikiki ile birlikte çalıştık ve 18 milyon insana ulaştık. Önce marka farkındalığını artırdık sonra talep yaratmaya başladık. Daha sonra satış reklamlarına başladık. Toplam online satışları %4 artırdık, satışa geri dönüşüm 20 kat oldu. 1 TL'lik harcama yaptıysanız 20 TL'lik satış yaptınız demek. Aynısını Penti ile yaptık. 10 milyon kişiye ulaştık. Bizim size sunduğumuz ürünler mağazalara da insan yönlendiriyor. Koçtaş geçen sene Black Friday zamanı çok cesur bir şey yaptılar. Tüm insert bütçesini Facebook'a yatırdı. Mağaza satışları 2,6 kat arttı. Satışa geri dönüşüm 60 kat oldu.”