ARGE 250


Tüketici ürünleri endüstrisinde üç Türk şirketi dünya liginde

Barış Soydan

Deloitte’un raporuna göre tüketici ürünleri sektörü, 2013 mali yılında 3,1 trilyon dolarlık toplam net satış elde etti. Global ekonomik belirsizliğin hakim olduğu endüstride Türkiye’den Arçelik, Anadolu Efes ve Vestel, net satışlarda dünyanın ilk 250 firması arasına girdi. Üç Türk markası aynı zamanda “Afrika ve Ortadoğu” bölgesinden dünya ligine girmeyi başaran 4 firma içerisinde yer aldı.

14 Nisan 2015, İstanbul – Denetim, vergi, yönetim danışmanlığı, kurumsal risk ve kurumsal finansman hizmetlerinde dünyanın en büyük profesyonel hizmet firmalarından biri olan Deloitte, “Tüketici Ürünlerinin Küresel Güçleri 2015” raporunu yayınladı. Rapor, ülke ve bölge bazında piyasa analizleri, birleşme ve satın alma aktiviteleri ile tüketici ürünleri şirketlerini etkileme potansiyeli bulunan temel trendleri masaya yatırıyor.
2013’te ortalama firma büyüklüğü 12,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, raporda en çok satış yapan 250 şirket 3,1 trilyon dolar düzeyinde toplam satış rakamı ve %9,6 net kar marjı ile dikkat çekti. Konsolide halka açık verilerden yola çıkılarak hazırlanan raporda, 2013 yılı net satış rakamlarına göre dünyanın en büyük 250 tüketici ürünleri firması arasına 3 Türk firması girdi. Türk markaları Arçelik (126), Anadolu Efes (153) ve Vestel (232) dünya devleri arasında yerini aldı. Anadolu Efes aynı zamanda 2008-2013 arasında en hızlı büyüyen tüketici ürünleri firmaları arasında 18. sırada yerini alırken Arçelik ev gereçleri ve mobilya kategorisinde 7. sıraya yerleşti.

Devir artık “B2ONE” devri
Dünyanın en büyük tüketici ürünleri şirketlerinin sıralamasının yanı sıra tüketici ürünleri firmalarının karşı karşıya oldukları değişime ve atmaları gereken adımlara da değinen rapor, artık firmaların B2ONE devrine uyum sağlamaları gerektiğini savunuyor.

Deloitte Türkiye Tüketim Endüstrisi Lideri Özgür Yalta, günümüzde arzın talebi şekillendirdiği bir dünyadan, tüketicinin kontrolde olduğu ve talebin arzı şekillendirdiği bir dünyaya dönüşümün gerçekleşmekte olduğunu belirtti. Yalta açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Aralarında Arçelik, Anadolu Efes ve Vestel’in de bulunduğu başarılı 250 şirketi incelediğimizde, pazarlama dünyasında yeni bir yaklaşımın öne çıktığını gözlemliyoruz. Günümüzde tüketiciler hem son kullanıcı hem de yaratıcı konumundalar. Diğer bir deyişle bir ürün ya da hizmetin fikir, tasarım ve üretim süreçlerine de katkıda bulunuyorlar. Tüketicilerin bu rolünü benimseyerek stratejilerini oluşturan markalar ise rekabette öne çıkıyor. Pazarda hakim olmaya başlayan ve tüketici gruplarının iç görüsünden yola çıkarak kişiselleştirilmiş çözümler sunmaya yarayan bu trendi, ‘kalabalığın kişiselleşmesi’ (‘billion-to-one’ ya da ‘B2ONE’) olarak tanımlıyoruz.”

Firmaların başarılı olabilmesi için üç kritik konudan bahseden Özgür Yalta, “İlk olarak, firmaların tüketiciye dokunulan tüm noktalarda doğru tüketici deneyimini yaratmaları, büyümeyi ve inovasyonu tetikleyecek şekilde tüketici ile etkileşim içinde olmaları büyük önem taşıyor. Bunun için sadece ‘ürün satışına’ odaklanmak yeterli olmuyor. Firmaların çalışanlarını yetkilendirerek tüketicilerini bilgilendirmeleri, yönlendirmeleri ve eğitmeleri; teknoloji ve analitik yetkinliklere yatırım yaparak istenilen deneyimin sunulabilmesi için tüm kanallarını entegre bir şekilde yönetmeleri gerekiyor. Karşımıza çıkan diğer bir konu ise firmaların daha etkin ve hızlı geri bildirim mekanizmaları kurarak, hem tüketicilerden bireysel olarak hem de toplu şekilde aldıkları görüşleri değer zincirlerine entegre etmeleri. Son olarak, tüketiciler her ne kadar ürünlerin/hizmetlerin kendilerine özelleştirilmesinden hoşlansalar da birçoğu bilgilerinin güvenliği konusunda endişe duyuyor. Tüketicilerin yüzde 80’i, kişisel bilgilerini koruyacaklarını düşündükleri firmalardan satın alma eğilimi gösteriyor. Dolayısıyla tüketicilerin güvenlik ihtiyacına cevap verilmesi, bilgi paylaşımının isteğe bağlı olması ve bilgi güvenliği ve mahremiyetin, firmalar tarafından önceliklendirilmesi gerekiyor” dedi.

Samsung, Apple ve Nestlé ilk üçte
Listede ilk 10 içerisinde 4 teknoloji şirketi yer alıyor. Samsung, tüketici ürünleri şirketleri arasındaki liderliğini 7’nci yılında da pekiştirirken, ikinci sırada ise Apple bulunuyor. Sony ve LG ilk 10’daki diğer iki teknoloji şirketi oldu. İsviçreli Nestlé 99,4 milyar dolarlık satış geliriyle Samsung ve Apple’ın ardından üçüncü sırada. Aynı klasmanda yer alan Pepsi 66,4 milyar dolarlık satış geliriyle 6’ncı, Coca-Cola ise 46,8 milyar dolarlık satış geliri ile 9’uncu sırada yer aldı. İlk 10’a giren tamamen yeni bir şirket ise satış gelirini yüzde 22,7 oranında artıran ve 43,3 milyar dolarlık satış geliri elde eden Brezilya menşeli JBS oldu.

2013 sıra Şirket Ülke 2013
net satış
(milyon $)
2013
net satış büyümesi (%)
1 Samsung Electronics Co. Güney Kore 210.397 13,7%
2 Apple Inc. ABD 170.910 9,2%
3 Nestlé S.A. İsviçre 99.485 2,7%
4 The Procter & Gamble Company ABD 83.062 -1,3%
5 Sony Corporation Japonya 66.756 17,4%
6 PepsiCo, Inc. ABD 66.415 1,4%
7 Unilever Group Hollanda - İngiltere 66.143 -3,0%
8 LG Electronics Inc. Güney Kore 53.489 14,1%
9 The Coca-Cola Company ABD 46.854 -2,4%
10 JBS S.A. Brezilya 43.306 22,7%