Turkishtime AR-GE 250


Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk

Kurtuluş Öztürk


60. OKHAN AKHAN
Radyoloji alanındaki çalışmaları ile bilime katkıları bulunmaktadır.


Prof. Dr. Okan Akhan, uzmanlık eğitimini 1987’de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı’nda tamamladı. 1989’da doçent ve 1996’da profesör unvanını alan Akhan, 1986- 1987’da sekiz ay süreyle İsveç’teki Lund Üniversitesi Radyoloji Bölümü’nde karın radyolojisi ve girişimsel radyoloji alanlarında ve 1997’de altı ay süreyle Belçika’da Brüksel Katolik Leuven Üniversitesi Radyoloji Bölümü’nde karın radyolojisi üzerine çalıştı.

Prof. Dr. Okan Akhan, 1996’da TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü aldı. 10’dan fazla Uluslararası ödüle sahip olan Prof. Dr. Okan Akhan karın radyolojisi ve damar-dışı girişimsel radyoloji alanlarında çalışmaktadır. Bir dönem Türk Radyoloji Derneği Başkanı olan Okan Akhan, Hacettepe Üniversitesi’nde araştırmalarına devam etmektedir.

Amerikan Tıbbi Ultrason Enstitüsü Fellow’larından biridir. 2008’de Macaristan Radyoloji Derneği tarafından Onur Üyesi seçilmiştir. Perkütan lenfokist tedavisi, tümer tedavisinde RFA ve IRE, karın bölgesindeki hastalıkların tanısı, karaciğer kitlelerinde görüntüleme bulguları ve böbrek kist tedavileri gibi alanlarda çalışmaları mevcuttur.59. AYŞE AYHAN
Patoloji alanında uzmandır.


Hacettepe Tıp Fakültesi’nde Tıp eğitimi alan Ayşe Ayhan, Hacettepe Üniversitesi, Onkoloji Enstitüsü, Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi’nde tez çalışmasını tamamladı. Doktorasını Japonya Hiroshima Üniversitesi’nde yapan patoloji uzmanı Prof. Ayşe Ayhan, 1994-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde Patoloji Anabilim Dalı’nda profesör olarak çalışmalarını sürdürdü.
2003-2004 yılları arasında İngiltere Queen Mary’s University Department of Gynecologic Oncology’de misafir öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Halen patoloji alanındaki çalışmalarını konsultant patolog olarak Hamamatsu Seirei Mikatahara Hastanesi’nde sürdürmektedir. Ayrıca Hamamatsu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Jinekolojik ve meme patolojisi üzerine araştırmalarını ve çalışmalarını sürdürmektedir. Araştırma alanları neoplastik hastalıklar, özellikle jinekolojik malign tümörlerin patolojisi çerçevesindedir.58. İBRAHİM CELALETTİN HAZNEDAROĞLU
Hematoloji alanında uzmandır.


Prof. Dr. İbrahim Celalettin Haznedaroğlu 1988 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’nda başladığı uzmanlık eğitimini 1993’te bitirerek İç Hastalıkları uzmanı olmuştur. 1996 yılında Hacettepe Üniversitesi Hematoloji Ünitesi’nde yan dal eğitimini tamamlayarak Hematoloji uzmanı olmuş ve aynı sene Doçentlik sınavında başarılı olmuştur. 1996-2003 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Ünitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Haznedaroğlu, Şubat 2003’te profesörlüğe yükselmiştir.

Kanaması olan hastalarda kanamayı durduran bir ilacı ekibiyle birlikte geliştirmiştir. Lenfoma akut ve lösemi gibi hastalıklar başta olmak üzere kemik iliği, lenfler ve kan ile ilgili hastalıkları incelemektedir. Patolojik hemostaz mekanizmaları başlıca çalışma alanlarındandır.

Avrupa Birliği tarafından fonlanan European Leukemia Network’ün kurucu katılımcısıdır. Araştırmalarını Hacettepe Üniversitesi’nde gerçekleştirmektedir. Beş bitkiden geliştirilen “kan durdurucu” projesinde de etkin rol oynamıştır. Türk Hematoloji Dergisi ve UHOD-Uluslararası Hematoloji ve Onkoloji Dergisi’nin Yardımcı Editörü olan Haznedaroğlu, 2002 yılında, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu’ndan Bilimsel Tanıtım Ödülü’nü ve ertesi yıl TUSAV’dan İbn-i Sina Tıp Bilimi Ödülü’nü almıştır. Temel klinik ve araştırma alanları hematolojik neoplazmlar, kronik miyeloid lösemi ve hemostazdır. Kuruluşundan bu yana Avrupa Lösemi Net WP4 (CML) üyesidir.57. ULUS SALİH AKARCA
Gastroenteroloji alanında uzmandır.


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde araştırmalarını sürdüren Akarca, Türkiye’de hepatit tedavisine önemli katkıları olan isimlerden biridir. Karaciğer kanserinin önlenmesi, tedavisi ve tanısı adına da araştırmalar yöneten Akarca, kronik böbrek yetmezliği olan hastaların karaciğer rahatsızlıklarını da araştırmaktadır. Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) üyesidir. Yurtdışında yürütülen ilaç geliştirme projelerine katılımı ve Hepatit B Virolojisi ile ilgili çalışmaları nedeniyle makalelerine binlerce atıf yapılmıştır.

Tıp lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi’nde alan Prof. Dr. Ulus Salih Akarca, iç hastalıkları uzmanlığını Erciyes Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 1993 yılında ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Gastroenteroloji Yan Dal Uzmanlığını bitirmiştir. 1995’te Amerika Tulane Üniversitesi’nde araştırma yapmıştır.56. AKSEL SİVA
Baş Ağrıları, Klinik Nöroimmünoloji, Multipl Skleroz, Nörobehçet, Nöroonkoloji üzerine çalışmaktadır.


Prof. Dr. Aksel Siva, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1978 yılında mezun oldu. Uzmanlığını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Nöroloji anabilim dalında, 1983 yılında tamamladı. Aynı üniversitede 1985 yılında doçent, 1994 yılında profesör oldu.

Prof. Dr. Aksel Siva’nın Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere, birçok bilimsel makalesi mevcuttur. Türkiye Multipl Skleroz (MS) Derneği kurucu üyesidir. MS ile ilgili deneysel çalışmalar ve genomik araştırmalar yapmaktadır. Çalışmalarını halen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde sürdürmektedir.55. MEHMET ŞÜKRÜ SEVER
Böbrek yetmezliği konusunda çalışmaktadır.


İstanbul Üniversitesi Nefroloji Bölümü’nde profesör olan Mehmet Şükrü Sever, İstanbul Tıp Fakültesi mezunudur. Sever, renal afet hazırlığı konusunda uzmandır ve akademik çalışmalarının çoğu, AKI’nin kitlesel felaket mağdurları tarafından değerlendirilmesi, önlenmesi ve tedavisi üzerine yoğunlaşmıştır. Marmara Depremi’nden sonra, çoğu bilimsel makalenin temelini oluşturan ezilme sendromu
hastaları için en büyük veri tabanını hazırlamıştır.

2005 yılında “Kargaşa Sendromu ve Marmara Depreminden Öğrenilen Dersler” adlı kitabı, İsviçre Karger Yayınları tarafından yayımlandı. Sever, birçok felakette afet yardımı koordinatörü ve saha doktoru olarak görev yaptı; son olarak, 2010 yılının Şubat ayında, 200 binden fazla ölüme ve 300 binden fazla yaralanmaya neden olan depremin ardından Haiti’ye gitti; Renal Afet Yardım Görev Gücü (RDRTF)- MSF’nin takım lideri olarak çalıştı.

İstanbul Tıp Fakültesi Nefroloji Bölümü›nde özellikle felaket ve böbrek nakli sırasında böbrek hastaları konusunda çalışmalarına devam etmektedir.54. REZAN TOPALOĞLU
Böbrek nakli ve sistinoz konusunda çalışmaktadır.


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitiren Rezan Topaloğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini 1984 yılında tamamlamıştır. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’na öğretim görevlisi olarak atandı.1988-1990 yılları arasında Pediatrik Nefroloji ve Romatoloji Ünitesi’nde üst ihtisasını tamamladı.

1994-1995 yılları arasında TÜBİTAK NATO bursunu alarak Londra Guy’s Hastanesi ve Hammersmith Hastanesi’nde kronik böbrek yetmezliği, transplantasyon ve sistemik lupus eritematozis konularında çalıştı. Topaloğlu’nun başlıca ilgi alanları renal transplantasyon, sistinoz, IgA nefropati, Lupus ve HSP nefriti, Nefrotik sendrom ve Ailesel Akdeniz Ateşidir.

Ekibiyle birlikte 1998 de Ailevi Akdeniz Ateşi konusunda TÜBİTAK Araştırma Ödülü’nü aldı. 1999’da pediatri profesörü oldu. 2002 yılında Avrupa Pediatrik Nefroloji Kurumu (ESPN) araştırma ödülünü aldı. 2013’ten itibaren Dünya Peditarik Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Genç Nefrolog Eğitim Komitesi Başkanı’dır.53. NECİL KÜTÜKÇÜLER
Pediatrik immünoloji alanında projeler yürütmektedir.


Ege Üniversitesi Tıp Fakültesini birinci olarak bitiren Prof. Dr. Necil Kütükçüler, 1985-1989 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında uzmanlık eğitimini tamamladı. Ardından aynı bölümde başasistan olarak göreve başlamıştır. İngiltere’de, University of Newcastle upon Tyne, The Medical School’da Honorary Research Associate konumunda ve transplantasyon immünolojisi alanında 1 yıl görev yapmıştır (Eylül 1991-Ekim 1992). 1993-1994 yıllarında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında Pediatrik İmmünoloji laboratuvarının ve ardından Pediatrik İmmünoloji Bilim Dalının kurulmasını sağlamıştır.

Kütükçüler, 2003 yılında Laboratory of human genetics of Infectious Disease, Pediatric Immunology and Hematology Unit, Necker Medical School, Paris’te bilimsel çalışmalar yürütmüştür. 2011 yılından bu yana Çocuk Romatoloji Uzmanlığı ve 2012 yılından bu yana da Çocuk Alerji ve İmmünoloji Uzmanlığı yapmaktadır.

Halen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.
İki büyük uluslararası araştırma projesini de (Harvard Medical School, Boston E-RARE Neutronet (Fransa-Almanya-Belçika) koordinatör olarak yürütmektedir.52. METİN ÖZATA
Endokrinoloji, tiroid, diyabet, metabolizma ve obezite üzerine çalışmaktadır.


Hipoglisemi, şeker düşüklüğü, gizli şeker, diyabet ve metabolizma uzmanıdır. Kan şekeri üzerine araştırmaları bulunmaktadır. Hormonları da inceleyerek kilo alma nedenlerini incelediği çalışmaları mevcuttur. Araştırmalarına kurucusu olduğu Endokrin’de devam etmektedir. Özellikle tiroit alanındaki çalışmaları bilim dünyasında birçok atıf almıştır.

1982 yılında GATA Askeri Tıp Fakültesi’den birincilikle mezun olduktan sonra 1990 yılında İç Hastalıkları Uzmanı, 1992 yılında Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı, 2003 yılında profesör olan Özata, 1986 yılında Federal Almanya’nın Wiesbaden Şehrinde USAF Regional Medical Center’de; 1992-1993 yıllarında Chicago Üniversitesi Endokrinoloji-Tiroid Kliniğinde çalışmıştır.

Prof. Özata’nın yaptığı bilimsel araştırmalar nedeniyle ‘TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü’, ‘TÜBİTAK Türkiye Tıp Araştırma Ödülü’, ‘İstanbul Üniversitesi Bilim Ödülü gibi pek çok ödülü vardır. Yurtdışındaki saygın tıp dergilerinde yayınlanmış 100’den fazla araştırma makalesi bulunmaktadır. Prof. Dr. Özata’nın 18 kitabı ve editörlüğünü yaptığı çok sayıda kitap bulunmaktadır.51. ATEŞ KADIOĞLU
Androloji alanında çalışmaları mevcuttur.


İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1983 yılında tıp diplomasını aldı. Aynı fakültede 1990’a kadar asistanlık ve sonrasında baş asistanlık yaptı. 1994 Yılında doçent, 2000 yılında profesör oldu. Türk Androloji Derneği’nin 2002-2009 yılları arası başkanlığını yaptı. Halen Türk Androloji Derneğinin onursal başkanıdır. İstanbul Tıp Fakültesi Androloji Bilim dalının başkanıdır. Türk Üroloji Derneğinin 2008-2012 arası başkanlığını yürüttü. Halen Türk Üroloji Akademisi Koordinatörüdür.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde 2011-2014 yılları arasında dekan yardımcılığı yaptı. Seksüel tıp, infertilite ve prostat hastalıkları konusunda klinisyen, eğitimci ve araştırmacıdır.

Hakemli uluslararası dergilerde toplam 100’den fazla makalesi yayınlanmıştır.
Seksüel tıp konusunda 1991 yılında San-Francisco Tıp Fakültesi/Kaliforniya’da, erkek kısırlığı konusunda 1994 yılında Baylor Tıp Fakültesi/ Houston’da eğitim almıştır. ESSM, EAU, AUA, ISSM, ISWISH ve ASRM üyesidir. “European Urology”, ‘Journal of Sexual Medicine’, “Andrology”, “Asian Journal of Andrology” ve “World Journal of Clinical Urology” dergilerinde hakem olarak görev yapmaktadır. ESAU (European Section of Andrological Urology) board üyesidir.