ARGE 250


TÜRKONFED yenilenecek olan seçimlerle ilgili açıklama yaptı

Turkishtime Dergi

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada: “İstanbul yerel seçimlerinin sonuçlandırılmasında demokratik meşruiyet ve uluslararası demokratik standartlar açısından iyi bir sınav verilmemiştir. 31 Mart’tan bu yana seçim sistemine ve seçim süreci ile en yüksek yargı organlarının kararlarına dahi güvensizlik oluşmuş, seçilen
yöneticilerin de uluslararası itibarını olumsuz etkileme riski doğmuştur.
1 Nisan sabahından başlamak üzere toplumun tüm kesimlerinin beklentisi; uzlaşma kültürü ile katılımcı ve kapsayıcı bir yönetim anlayışının yerel yönetimlerde hayata geçirilmesi; ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ve büyümesi için yapısal ve ekonomik reformların bir an önce uygulanması; demokrasi kültürünün geliştirilmesi ve hukukun üstünlüğü ile güven veren bir atmosferin yaratılması iken; yeniden seçim ortamına dönmek Türkiye için büyük bir kayıptır. Ne yaparsak yapalım; kapıları açan anahtar hukukun üstünlüğüdür. 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerinde hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Siyasetin ayrıştıran ve kutuplaştıran söylemlerinin bir yana bırakılması; eşit ve adil bir seçim sürecinin sağlanması; güven ve şeffaflık çerçevesinde kurumların bağımsızlığı ile tarafsızlığının gözetilmesi; her şeyden önce adalet duygusunun yeniden tesisi en büyük temennimizdir. İhtiyacımız olan seçim değil, demokratik reformlarından güç alan, uluslararası itibarı yüksek, süreçleri şeffaf, yatırımcıların güven duyduğu, sürdürülebilir büyüme için katma değerli üretim ve katma değerli ihracatı odağına almış, sanayi ile büyüyen bir Türkiye’dir.” ifadeleri kullanıldı.