ARGE 250


Harvard Business Review araştırdı: Ofiste ortalamadan sıyrılmanın 9 yolu

İş yerinde ortalama bir performansla çalışanla en iyilerin arasındaki 9 fark açıklandı. 5 yıldır süren araştırmanın sonunda, en iyi performansı sergileyebilmek için gereken 9 kritik kriter belirlendi. Harvard Business Review tarafından yapılan araştırmada toplamda 4156 kişiye ait 50, 286 ve 360 derece performans değerlendirmeleri toparlandı.
En iyileri ortalama oyunculardan ayıran belirleyici özelliklerin başında esnek amaçlara sahip olup en yüksek standartları hedeflemeleri oldu. Bu kişiler diğer çalışanları da daha iyi sonuçlar alabilmesi için motive etmeye çalışıyorlar. Ortalama bir çalışan ise patronundan korktuğu için verilen görevi olabildiğince kısa sürede tamamlamaya odaklanıyor.
İkinci sırada ise iyi bir takım oyuncusu olmak yer alıyor. Bağımsız çalışmanın daha iyi bir sonuç yaratacağını düşünenler ortalama bir oyuncu olmaya mahkum oluyor.
Ardından, grubu temsil etmeye gönüllü olmak geliyor. En iyi çalışanlar kendi departmanlarını diğerlerine karşı temsil edenler oldu. Ortalamanın üstüne çıkmak isteyenlere ellerini korkmadan kaldırmaları tavsiye ediliyor.
Değişime açık olmak dördüncü sırada geldi. Girişimci olmak ve beklenenin dışına çıkmak ise en iyilerin bir diğer ayırt edici özelliği. Herkesle anlaşmaya çalışmak ise düşünülenin aksine en iyi olmaya giden yolda yer almıyor. Düşündüğünü ve söylediğini yapmak kesinlikle uzlaşmacı bir tutum sergilemekten çok daha önemli. İyi bir yargılama yeteneğine sahip olmak, açık görüşlü bir tutum sergileyip eleştireler karşısında olumlu bir tavır içinde olmak ve dürüst geri bildirimler yapmak ise en iyilerin diğer ayırt edici özellikleri oldu.