AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Paylaşım ekonomisi Türkiye’de patlamaya hazır

Ersin Kaplan

ING araştırması vatandaşların paylaşım ekonomisine ilgilerinin Türkiye’de gelişmiş ülkelerden bile yukarıda olduğunu ortaya koyuyor. Airbnb ve Uber gibi yıldızlaşan hizmetlerle popülerleşen paylaşım ekonomisi trendi dünyayı fethetmeye hazırlanırken, bir araştırma bu trendin Türkiye’de fazlasıyla karşılığı olduğunu ortaya koydu.

ING Bank’ın 15 ülkede toplam 15 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre paylaşım ekonomisi trendine müşteri olarak katılma oranında yüzde 9 ile Türkiye ve ABD başı çekiyor. Ayrıca bu ankete “paylaşım ekonomisinden haberdarım ancak parçası olmadım” diyen tüketicilerin oranı Türkiye’de yüzde 43’ü buluyor. Bu oranla Türkiye açık ara lider konumda.

Yine “Paylaşım ekonomisi önümüzdeki 12 ayda ülkemde büyüyecek” diyenlerin oranı Türkiye’de yüzde 47’yi buluyor. Türkiye’ye en yakın oran yüzde 36 ile Almanya’da bulunuyor. Ankete katılanların çoğunluğu ise sahip oldukları konutları paylaşmaya açık olduklarını belirterek Airbnb trendine işaret ediyor. ING araştırması gösteriyor ki yakında Türkiye’den paylaşım ekonomisi temalı başarılı girişimciler çıkması mümkün.