AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bakan Nebati, banka genel müdürleri ile görüştü

Turkishtime Dergi

Hazine, BDDK ve banka genel müdürleri görüş alışverişinde bulunmak üzere dün bir araya geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün banka genel müdürleriyle dün bir araya geldi. Güncel gelişmelerin ve özellikle makroihtiyati önlemlerle getirilen menkul kıymet tutma zorunluluğunun ele alındığı toplantıya konuya yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben de katıldı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun toplantıda bulunmaması ise dikkat çekti.

Kaynaklardan edinilen bilgiye göre banka genel müdürleri menkul kıymet tutma zorunluluğu nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları dile getirirken Bakan Nebati’ye ‘sistemik risk yaratıldığı’ uyarısı yaptılar. Konuya yakın kaynaklar banka genel müdürlerinin toplantıda yüksek enflasyon ortamında düşük faizli Hazine kağıtlarını bilançoda tutmanın riskine dikkat çekti ve uygulanan politikanın sürdürülebilirliğinin ise belirsiz olduğunu kaydetti.

Banka genel müdürleri toplantıda ayrıca TL mevduat çekmenin politika faizindeki indirimlerle daha da güçleştiğini Bakan Nebati’ye ifade ederken kaynakların verdiği bilgiye göre KKM’nin faizinde de düşüş yaşanmasının yatırımcıyı bu enstrümanda tutmayı da zorlaştırdığını belirtti.

BDDK’nın ve Merkez Bankası’nın aldığı makroihtiyati önlemler tahvil faizlerinde sert düşüşe neden olmuştu. Alınan kararların başında bankaların yabancı para mevduatın yüzde 5’ine kadar tahvil tutulması zorunluluğu geliyor. Bankalar yeni yıldan itibaren TL mevduat oranı yüzde 50 ve yüzde 60’ın altında kalırsa ilave 2 ve 7 puan tahvil tutma yükümlülüğü altındalar.

Ayrıca KOBİ, esnaf, mali kesim, KİT, tarım, ihracat ve yatırım kredileri, kurumsal kredi kartları hariç kullandırılan ticari kredilerin yüzde 30’u oranında tahvil tutma şartı bulunuyor. Temmuz-aralık arasında söz konusu kredilerin stok tutarının artış oranı yüzde 10’u aşarsa, aşan tutan kadar tahvil tutulması gerekiyor. Bunun yanı sıra kullandırılan ticari kredi faizi referans oranının 1,4 katını aşarsa yüzde 20, 1,8 katını aşarsa yüzde 90 tahvil tutma şartı bulunuyor.