AR-GE 250


İş Bankası Genel Müdürü Aran: KKM’nin cazip olma dönemi bitti

Turkishtime Dergi

İş Bankası Genel Müdürü Aran, KKM'ye yönelik yaptığı değerlendirmede, TL mevduat faizinin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu hatırlatarak, "KKM’nin cazip olma dönemi bitti" dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) - Koç Üniversitesi Ekonomik Araştırmalar Forumu'nda Kur korumalı mevduata (KKM) yönelik değerlendirmelerde bulundu. TL mevduat faizinin yüzde 50’nin üzerinde olduğunun altını çizen Aran, "KKM’nin cazip olma dönemi bitti" dedi. Aran açıklamalarında, "KKM'ye ihtiyaç olmadığını görüyorum, KKM'nin ortadan kalktığını göreceğiz" şeklinde vurguladı ve "KKM'nin normalleşmeye paralel olarak, 2024 yılının sonuna kadar eridiğini ve ortadan kalktığını göreceğiz" olarak kaydetti.

İş Bankası Genel Müdürü Aran, KKM’nin sosyal maliyetine ilişkin soruyu şöyle cevapladı: Kur korumalı mevduatın sosyal maliyetinden mi, yoksa o dönem izlenen politikanın sosyal maliyetinden mi bahsetmek daha doğru olur? İnat edilen düşük faiz ile enflasyonu düşüreceğimiz inancıyla sürdürülen politikanın sosyal maliyeti olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla faizleri indirerek yüzde 19'da başlayan ve yüzde 8,5'e inen yolculukta, o sırada yüzde 17 olan enflasyonun yüzde 85'e çıkarmanın sosyal maliyeti vardı. Bu politikayı izliyorsanız, ülkenin iflas etmeden sürdürülebilmesi için KKM ürünü gerekiyordu. O yüzden, sosyal maliyette olan şey politikaydı. KKM ise, o politikanın sürdürülebilmesinin bedeli. O maliyetin ete kemiğe bürünmüş haliydi diyebilirim.