ARGE 250


Türk yatırımcıların uluslararası piyasalardaki tercihi Google ve Apple

Ersin Kaplan

Saxo Bank’ın yatırımcıların tercih ettikleri şirketleri içeren raporuna göre, 2016’nın ilk çeyreğinde Türkiye’deki yatırımcılar uluslararası piyasalarda en çok teknoloji şirketlerine yatırım yaptı. Saxo Capital Markets’in Analistlerinden Uraz Çay, bu tercihin nedenlerini açıkladı.

Saxo Bank’ın yayınladığı, yatırımcıların tercihlerini ele alan rapora göre, Türk yatırımcıların uluslararası piyasalarda tercih ettiği şirketlerin başında Google (Alphabet Inc.) geliyor. İkinci sırada ise Apple var. Bunu Bank of America, Citigroup ve biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen firması takip ediyor. Saxo Capital Markets’in başarılı analistlerinden Uraz Çay bu tercihin nedeninin 2016 Şubat ayındaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek şunları söyledi: “Şubat ayındaki gelişmeleri fırsata çevirmek isteyen Türk yatırımcılar, ABD piyasalarına yöneldi. Teknoloji, finansal kurumlar ve biyoteknoloji firmaları öne çıktı. Dünya geneline bakıldığında da Alphabet (Google) ve Apple firmalarının yatırım için önde gelen hisseler olduğu gözüküyor. Google’un yeniden yapılandırılması sonrası mobil reklam gelirlerindeki artış beklentisiyle ilgili çıkan haberler ve Apple’ın yeni ürünlerinin yarattığı beklenti, kurumların güçlü bilançoları ile birleşerek bu iki kurumu yatırımcıların ilgi odağı haline getirdi.

Uraz Çay sözlerini şöyle sürdürdü: “Finansallar tarafında ise, Borsa İstanbul’da işlem yapmaya alışık olan yatırımcıların yurt dışında işlem yapan Bank of America ve Citi Group şirketlerine ilgi gösterdiklerini görüyoruz. Bu kurumların faaliyetlerinin global bazda olması, Türk bankalarına göre global büyümeyi daha iyi yansıttığını söyleyebiliriz. Son olarak kanser, HIV gibi hastalıkların tedavilerinde önemli yeri olan biyoteknoloji alanında hizmet veren Amgen, büyüme beklentileri ile yatırımcılar tarafından işlem gören önemli sektörlerden biri.”