Turkishtime AR-GE 250


ABD'ye çağrı: İlave gümrük vergileri kalkmalı

Turkishtime Dergi

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile Washington’da bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD’nin demir-çelik ürünlerine uyguladığı ilave gümrük vergilerini kaldırmasını istedi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile Washington’da bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD’nin demir-çelik ürünlerine uyguladığı ilave gümrük vergilerini kaldırmasını istedi. Pekcan TAİK-ATC konferansında yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin otomotiv endüstrisi için gümrük önlemlerinden muaf tutulacağını umuyoruz. ABD’den, Türkiye’nin genelleştirilmiş tercihler sistemi statüsünü korumasını bekliyoruz” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile yaptığı iki görüşmede demir çelik ürünlerinde Türkiye’ye münhasıran uygulanan ilave vergilerin kaldırılması talebini dile getirdi. Bakan Pekcan, Washington’da TAİK-ATC yıllık konferansında yaptığı konuşmanın ardından ABD’li mevkidaşı ile bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre bakanlar arasındaki ikili görüşmede daha önce ABD Başkanı Donald Trump’ın dile getirdiği “Türkiye ABD dış ticareti 75 milyar dolara ulaşmalı” hedefinin gerçekleşmesi için atılacak adımlar konuşuldu.

Görüşmede Bakan Pekcan’ın uzun süredir iki ülke arasındaki ticaret gündeminde yer alan ABD’nin demir-çelik ürünlerine uyguladığı ilave gümrük vergilerinin kaldırılmasını ve Türkiye’nin ABD’nin genelleştirilmiş tercihler sistemindeki yerini korumasına yönelik mesajlar verdiği öğrenildi.

Diğer taraftan, iki ülke arasındaki dijital ekonomi alanında ortak faaliyetlerin de gündeme gelen konular arasında yer aldığı belirtildi. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, iki ülkenin ticaret bakanlıkları arasında söz konusu konularda ortak çalışma grubu kurulması konusunda da mutabakata varıldığı ifade edildi.

‘Otomotivde muafiyet umuyoruz’

Ruhsar Pekcan, ABD’nin başkenti Washington’da Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) ile Amerikan- Türk Konseyi (ATC) tarafından düzenlenen 37. Ortak Yıllık Konferansı’nın ikinci gününde düzenlenen öğle yemeğinde katılımcılara hitap etti.

Bakan Pekcan konuşmasında “ABD’nin Ticareti Genişletme Yasası’nın 232. bölümü kapsamında, çelik ve alüminyum ihracatında Türkiye’ye de uyguladığı ek vergilerle ilgili tutumunu değiştirmesini şiddetle istiyoruz. Ayrıca Türkiye’nin otomotiv endüstrisi için gümrük önlemlerinden muaf tutulacağını umuyoruz. ABD’den, Türkiye’nin genelleştirilmiş tercihler sistemi statüsünü korumasını bekliyoruz” dedi.

Beyaz Saray’da önceki gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile birlikte ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kıdemli Danışmanı Jared Kushner ile çok verimli bir toplantı yaptıklarını da aktaran Pekcan, “Hepimiz Türk-Amerikan ticari ilişkilerini güçlendirme konusunda mutabık kaldık. Ticaret hacmimiz, 20.7 milyar dolar. Hedefimiz bunu 75 milyar dolara çıkarmak. Dolayısıyla her sektöre ve ürüne odaklanacağız” diye konuştu.

‘Koşulsuz yardım sağlamaya hazırız’

Ticaret Bakanlığı olarak “ihtisas serbest bölgeleri” kurmak için yeni bir vizyon üzerinde çalıştıklarını, bu bölgeler için mevcut teşviklerin yanı sıra vergi teşvikleri de sağlanacağını belirten Pekcan şöyle devam etti: “Bu bölgeler, Türk-Amerikan işbirliği bölgeleri olabilir. Tüm Amerikan yüksek teknoloji firmalarını, ihtisas serbest bölgelerine yatırım yapmaya davet ediyorum. Bakanlığımızın ihtisas serbest bölgeleri kurma çabalarını desteklemenizi rica ediyorum. Amerikan yüksek teknoloji şirketleri ya kendileri ya da Türk şirketleriyle birlikte buralarda yatırım yapabilirler. Ben ve meslektaşlarımın serbest bölgelerimize yatırım tercihinde size koşulsuz yardım sağlamaya her zaman hazır olduğumuzu da belirtmek isterim.”