ARGE 250


Çelik sektörünün gelecek rotası

Turkishtime Dergi

Turkishtime-Halkbank Ortak Akıl Toplantıları’nın 15.’sinde çelik sektörünün önde gelen temsilcileri bir araya geldi. Demir çeliğin geçmişini, bugününü ve geleceğini ele alan katılımcılar sektörü ileriye taşımak için ortak akıl yürüttü. Ar-Ge, işbirliği ve konsolidasyonun önemine değinilen toplantıda cevhere dayalı üretim gerekliliğinin altı çizildi.

Emre Alkin: Sorulara baktığımda sektörün genel durumu ve onun akut sorunlarıyla alakalı sorular görüyorum. İkinci bölümde ithalat ve ihracatla sorular var. Üçüncü bölümde ar-Ge, inovasyon ve teknolojiyle ilgili sorular var. Dördüncü bölümde ise hâlihazırda Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Erdal Erdem’e soracağımız finansla ilgili sorular var.

Namık Kemal Ekinci: Öncelikle herkes hoş geldi. İlk olarak şöyle bir bilgilendirmede bulunayım: Filiz Hanım bir gün bize, “biz bütün sektörlerle toplantı yapıyoruz, çelik sektörüyle ilgili de toplantı yapmak istiyoruz” dedi. biz de sektörün üreticiler ve kullanıcılar tarafında olan arkadaşları davet ettik. bir tartışma ortamı olsun, herkes ne istediğini, neden bir şeyleri yapamadığını, darboğazlarını belirtsin ve bir neticeye varalım diye düşündük. Umarım bugün burada iyi bir netice elde ederiz. birbirimizi dinler ve olumsuzluklarla ilgili gerekçelerimizi öğreniriz.

Erdal Erdem: Bu toplantılarda elimizden geldiğince ihracatı destekleyen, ülkemizin kalkınmasında stratejik öneme sahip olan sektörlerle bir araya gelip, sektörün kendi dinamikleri içindeki değerlerinin tartışılmasının yanı sıra finans sektörü olarak bu sektörlerdeki gelişime nasıl katkı sağlayabileceğimiz noktasında ortak akıl, strateji ve sonuçlar yaratmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Halkbank, Türkiye’de finans sektörünün önemli aktörlerinden biridir. Dolayısıyla konvansiyonel bankacılık faaliyetlerimizin yanında değişik noktalarda da hızlı hareket etmeye çalışan dinamik bir yapıya sahibiz. aynı şekilde sektörlerimizde de bu beklentiyi yerine getirecek finansal destekleri nasıl sağlarız sonucunu da bu toplantılardan çıkartmaya çalışıyoruz. bugünkü toplantımızın davetlisi çelik sektörü için de finans ayağında nasıl çözümler üretebileceğimize ilişkin önemli veriler elde edeceğimize inanıyorum. Çelik sektörünün esas ayağını oluşturan reel sektörde hem üretim hem de ithalat ve ihracatçı firmalarımızdan bu yönde geri dönüşler almayı umut ediyoruz. aldığımız değerlendirmeler ışığında da ileriye dönük stratejilerimizde neler yapabiliriz sorusunun cevaplarını arıyor olacağız. Ülkemiz açısından bakıldığı zaman 2015-16 yılları ekonomik ve siyasi noktada değişik, güçlü dinamiklerin oluştuğu, bazen de darboğazların oluştuğu bir dönem oldu. 2017 yılının bizim için ihracatın ve istihdamın artırılması, cari açığın düşürülmesi noktasında atılacak adımların sektörler üzerinden de konuşulması gereken bir dönem olmasını hedefliyoruz. Çelik sektörü açısından baktığımızda Çin ve Güney Kore başta olmak üzere Asya ülkelerinin ağırlığının hissedildiği bir sektör önümüze çıkıyor. Türk Çelik Sektörü uluslararası piyasalarda yaşanan olumsuzluklardan doğrudan etkileniyor. bu noktada üreticilerimizin ve ihracatçılarımızın inovasyon ve Ar-Ge yatırımlarını destekleyerek, ihracatta kg. başına getiriyi artıracak çalışmalarla sektörün olumsuzluklardan etkilenmemesi ve ihracatının artırılması çalışmalarının da altyapıları oluşturuluyor. Çelik sektörünü ileriye taşımak için sektörün genel durumunu, sorunlarını, fırsatlarını rasyonel bir gözle ele alırsak sektörün öncelikli ihtiyaçları olan, katma değeri yüksek ve teknolojik üretim yönünden yatırımlara teşvik verilmesi, dampingli çelik ihracatına karşı koruma tedbirlerinin alınması gibi değişik başlıklarda değerlendirilebilir. bankamız açısından bakıldığında 2017 yılının ilk çeyreğinde toplam mevduatımız 157.8 milyar TL, toplam kredilerimiz ise 218.1 milyar TL olarak gerçekleşti. bu tabloya bakıldığında bankamızın bir kamu bankası olmasının yanı sıra reel sektörde kendi dinamikleri çok güçlü olan ve topladığı kaynakların çok üstünde bir kredi, finansman desteği sağlamış bir görüntü önümüze çıkıyor. bu sektörün tüm dinamiklerini siz değerli katılımcılarımızın ağzından birebir dinleyip, değerlendirip sektörümüz için en doğru kararların çıkacağı bir toplantı olmasını umut ediyoruz.

***

Detayların Turikshtime'ın Ağustos 2017 sayısında yayımlanan toplantının Sonuç raporunu okumak için tıklayınız.
Toplantıya şu isimler katıldı:

Prof. Dr. EMRE ALKİN

Kemerburgaz Üniversitesi Rektör Yardımcısı / Turkishtime Toplantı Moderatörü

Emre Alkin, 1969 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü’nü bitirdi. 2002 yılında profesör oldu. Çukurova Holding, Anadolu Endüstri Holding, Doğan Holding ve Altınbaş Holding’de çeşitli sorumluluklar üstlendi. TİM Genel Sekreterliği, Türkiye Finansman Şirketleri Genel Sekreterliği, Vergi Konseyi üyeliği ve Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreterliği yaptı.

NAMIK KEMAL EKİNCİ

Çelik İhracatçıları Birliği  Yönetim Kurulu Başkanı

Namık Kemal Ekinci,  İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.  iş hayatına ekinciler Demir ve Çelik san. tesislerinde başladı. Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Niyazov’un başdanışmanı olarak Türkmenistan’da görev yaptı. 1996 yılında, ekinciler Holding yönetim kurulu Başkanlığı görevine geri döndü. 2010 yılında, Çelik ihracatçıları Birliği yönetim kurulu Başkanı seçildi. 8 Nisan 2014’te gerçekleştirilen yeni seçimle tekrar başkan seçilmiş olup dört yıl daha başkanlık görevini sürdürecektir. İMMİB yönetim kurulu üyeliği görevini sürdüren ekinci, aynı zamanda ekinciler Holding yönetim kurulu eş Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

ERDAL ERDEM

Halkbank Esnaf-KOBİ Bankacılığından Sorumlu Eski Genel Müdür Yardımcısı

1971 Çankırı doğumlu Erdal Erdem, afyon Kocatepe Üniversitesi İ.İ.B.F. Maliye Bölümü mezunu. Bankacılık kariyerine 1995 yılında Türkiye Finans’ta başladı, 1996-2012 yılları arasında Asya Katılım Bankası’nda çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra Ziraat Bankası yönetim kurulu üyeliğine getirildi. 2014'te ise Halkbank’ta önce Finansal Yönetim ve Planlama, ardından Esnaf ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

BAŞARAN BAYRAK

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı / TİM Sektörler Konseyi Üyesi

1959 Trabzon doğumlu olan Başaran Bayrak, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu. 1978’de kurulan Çeksan Gemi’nin kurucu ortağı olan Bayrak, 2010 yılında kurulan İstanbul Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nin ilk başkanı oldu. Bugün Çeksan gemi, Bayrak yatçılık ve Baytaş Tanker'de başkanlık ve genel müdürlük görevini yürüten Başaran Bayrak aynı zamanda gemi ve yat ihracatçıları Birliği Başkanlığı ve tim sektörler konseyi üyeliği görevlerini de sürdürmekte.

C. BÜLENT DEMİRCİOĞLU

Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı / Yüksek Elektrik Mühendisi

İTÜ Elektrik Mühendisliği Zayıf (elektronik) Akım Bölümü'nü bitirdikten sonra iki yıl Paris’te Itt firmasında deneyimi oldu. 1974 yılında Borusan Grubu’na katılan Demircioğlu, o zamandan bu yana grubun çeşitli şirketlerinde pek çok değişik üst düzey yöneticilik pozisyonunda bulundu. ileri derecede İngilizce ve Fransızca bilen Demircioğlu, evli ve iki çocuk babasıdır. Bülent Demircioğlu’nun ayrıca yelken sporu ile ilgili yazmış olduğu iki adet eğitim kitabı yayımlandı.

GÖKHAN DEMİRUZ

YİSAD Yönetim Kurulu Başkanı

1966’da Kayseri’de dünyaya geldi. Kayseri Ticaret Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 1983 yılından itibaren yassı çelik sektöründe bulunan Gökhan Demiruz, halen Gökmetal Sac San. ve Dış Tic. A.Ş. şirketinin kurucusu, yönetim kurulu Başkanı ve yüzde 100 hissedarı. yassı çelik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin oluşturduğu 2002 yılı kuruluşlu bir sivil toplum örgütü olan yisad yassı Çelik İthalat İhracat ve Sanayicileri Derneği yönetim kurulu Başkanı, Kayder Kayseri İli Yardımlaşma Derneği yönetim kurulu üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

H. YENER GÜR’EŞ

Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) Yönetim Kurulu Başkanı

Deniz Harp Akademisi’nden mezun olan Gür’eş 1994’de Deniz Kurmay Albay olarak emekli oldu. 1994 yılında ortak olduğu gün mühendislik ile endüstriyel ve yapısal çelik imalatına başladı ve Peddinghaus Inc. firmasının türkiye temsilciliğini yapıyor. Türk Yapısal Çelik Derneği’nde yönetim kurulu Başkanı olan gür’eş, 2012’den bu yana avrupa yapısal Çelik Birliği (eCCs) Tanıtım Kurulu Başkanlığı’nı da yürütüyor. gür’eş 2017’den itibaren İMSAD yönetim kurulu Başkan yardımcısı görevini yürütüyor. gür’eş İran Ticaret Odası’na bağlı Çelik Boru ve Profil Üreticileri Sendikası (meclisi) tarafından 6 Şubat 2017 tarihi itibariyle onursal üyeliğe seçildi.

Doç. Dr. HÜSEYİN SOYKAN

Matil Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş. Genel Müdürü

Hüseyin Soykan, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde metalürji ve malzeme mühendisliği bölümünde tamamladı. 1993-2002 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi, 2002-2004 arasında da Kocaeli Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent Doktor unvanıyla öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2004-2007 yılları arasında Zonguldak Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş.’de başmühendis olarak iş hayatına başladı. Daha sonra 2007’den 2012’ye değin Marzinc Marmara geri kazanım san. Tic. A.Ş.’de genel müdür olarak görev yaptı. ocak 2013’ten bugüne kadar da Matil Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş.’de genel müdür görevini sürdürüyor.

MEHMET ÖZKARAKAŞ

Dış Ticaret Derneği Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından 1980 yılında ODTÜ metalurji mühendisliği bölümünü bitirdi. 1981 yılında Çukurova Dış ticaret şirketine girerek Çelik ihracatı bölümünü kurup altı yıl boyunca ihracat müdürlüğü yaptı. 1987-1990 yıllarında ağırlıklı olarak Türkiye’ye çelik hurda satışı ve Türkiye’den çelik ihracatı yapan Balis A.Ş.’nin genel müdürlüğü görevini üstlendi. 1991’de çelik ürünlerinin uluslararası ticaretiyle iştigal eden Promeks Dış Ticaret A.Ş.’yi kurdu. Halen bu şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütüyor. Ayrıca ortağı olduğu elektrikli araba üreten Derindere motorlu araçlar şirketinde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

MESUT UĞUR YILMAZ

Diler Holding Demir Çelik Grubu Grup Başkanı

1954 yılında Samsun’da dünyaya gelen yılmaz, lisans ve yüksek lisans eğitimlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Metalürji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. iş hayatına 1978 yılında başladı. kariyeri boyunca Çimsataş, Erdemir, İsdemir, Erenco, Kardemir gibi şirketlerde önemli pozisyonlarda görev aldı. öğrencilik ve iş hayatı boyunca birçok programa katıldı ve çeşitli alanlarda sertifika aldı. yılmaz, ocak 2017’den itibaren çoğunluğu demir çelik sektörü olmak üzere bünyesinde farklı sektörlerde birçok şirketi barındıran Diler Holding’in demir çelik grubunda grup bakanı olarak görev alıyor.

NAZIM ÇAPRAZ

Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneği Başkanı

1941 yılında Kastamonu araç’ta dünyaya geldi. 1960 yılında Kastamonu Erkek Sanat Okulu’ndan mezun oldu. 1960 yılında ticaret hayatına atıldı. 1965 yılında ise Vergili Koll. Şirketi’ni kurdu. Daha önce Karabük TSO. ikinci Başkanlığı ve yönetim kurulu Başkanlığı ve karabük özel sektör Haddeciler Derneği kurucu Başkanlığı görevlerini yaptı. 2013 yılından itibarense Karabük Özel Sektör Haddeciler Derneği Başkanlığı görevini sürdürüyor.

OKAN BAHŞİŞ

Stemcor Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

1964 yılında Ceyhun’da dünyaya geldi. 1983 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. ardından lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Şu anda Stemcor Dış Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyor. aynı zamanda Çelik ihracatçıları Birliği Denetim kurulu üyesi olarak da görev alıyor. iyi derecede İngilizce ve Fransızca biliyor.

SERDAR KOÇTÜRK

Kibar Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Kibar Dış Ticaret Genel Müdürü

Koçtürk, lisans eğitimini Leeds Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise Lancaster Üniversitesi Pazarlama Bölümü'nde tamamladı. Dört yıl yönetim kurulu Başkanlığı yaptığı Çelik ihracatçıları Birliği’nde yönetim kurulu Başkan yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nde yönetim kurulu üyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Üyesi’dir. 4 yıl yönetim kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Turktrade Türkiye Dış Ticaret Derneği’nde şu anda yönetim kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir. Kibar Dış Ticaret ve Assan Gıda şirketlerinin kuruluşunda aktif rol aldı.

VEDAT YALÇIN

ÇEBİD Yönetim Kurulu Başkanı

Meslek yaşamına 1981’de yüksel inşaat A.Ş.’de başladı. 1990 yılından bu yana Noksel A.Ş.’de görev alıyor. Vedat yalçın şu anda Noksel Çelik Boru Sanayi A.Ş. genel müdürü olarak görev yapıyor. yüksek öğretimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 1981 yılında Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Yalçın, aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam ederek 1984 yılında makine yüksek mühendisi oldu.
1960 doğumlu, evli ve 2 çocuk babası olan yalçın, iyi derece İngilizce bilmektedir.

Dr. VEYSEL YAYAN

Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri

Veysel Yayan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1997 yılında, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden doktorasını aldı. yayan ayrıca, Michigan Üniversitesi’nden kalkınma iktisadı ve Nüfus; Sussex Üniversitesi’nden İşgücü Piyasası, Haberalma sistemi ve Japan Int. Coop. agency’den kalkınma ve istihdamı geliştirme alanlarında diploma sahibi. Çalışma hayatına ticaret Bakanlığı Dış Ticaret Genel Sekreterliği’nde başlayan yayan, 2006 yılından bu yana, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Demir ve Demir Dışı Metaller Meclis Başkanlığı görevini sürdürüyor.