AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


'Teknoloji yatağı'nın en zengin isimleri!

Turkishtime Dergi

Teknoloji milyarderlerinin neredeyse yarısının yaşadığı Silikon Vadisi’nde kişi başına gelir 128 bin dolardan fazla. Yıllık üretimi 275 milyar dolar olan bölge, eğer bir ülke olsaydı dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alırdı.

Büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Silikon Vadisi San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isim. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Silikon Vadisi yüksek teknoloji ile ilgili sektörleri ifade etmek için kullanılıyor. Çünkü Intel, Cisco, Google, HP, Maxtor, Softway Solutions, Apple, Microsoft, Oracle, AMD, Facebook, Twitter gibi pek çok teknoloji firmasını merkezi veya çıkış yeri burası. Burası milyarlarca dolarlık üretimin merkezi. Öyleki Silikon Vadisi eğer bir ülke olsaydı dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olurdu.

Dünya Gazetesi'nden Evrim Küçük'ün haberine göre; dünyadaki teknoloji milyarderlerinin neredeyse yarısı Silikon Vadisi’nde yaşıyor, geri kalanın önemli bir bölümü de San Francisco Körfezi’nin yakınlarında yaşıyor. ‘Silikon Vadi Sultanlığı’ olarak da adlandırılabilecek bölge dünyanın birçok ekonomisinden daha fazla büyüklüğe sahip. 2 milyon kişiye ev sahipliği yapan Kaliforniya’nın teknoloji kuşağında kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) 128 bin 308 dolarla neredeyse gezegendeki tüm ülkelerden yüksek. ABD’de Ekonmik Analiz Bürosu verilerine göre bölgedeki yıllık üretim 275 milyar dolar.

Finlandiya ve Portekiz’den daha büyük bir ekonomi

Bu rakam Finlandiya, Portekiz, Çekya, Romanya, Kuveyt gibi birçok ülkeden daha büyük bir ekmonomik büyüklüğe işaret ediyor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) 2018 yılı rakamlarına göre satınalma gücü paritesine göre kişi başına gelir açısından Katar 128 bin 487 dolarla dünyanın en zengini. İkinci sırada 118.098 dolarla Çin’in kumarhane cenneti olarak bilinen Macau adası geliyor. Bu ülkeleri sırasıyla 109,198 dolarla Lüksemburg, 98,255 dolarla Singapur ve 78,970 dolarla Brunei Sultanlığı izliyor. Ancak İngiliz The Guardian gazetesinde yer alan bir analizde, bazı hesaplara göre Silikon Vadisi’nde kişi başına gelirin Katar’ın üzerinde olduğu ve zenginler liginde başa güreştiği belirtiliyor. Analizde Silikon Vadisi ve San Francisco Bay bölgesini zenginlikte geride bırakan tek bölgesinin Teksas’ın petrol merkezi Mainland olduğu belirtiliyor. 165 bin kişinin yaşadığı bu bölgede kişi başına gelir 174 bin 479 dolar olarak hesaplanıyor.

Uzun zamandır teknoloji ‘start up’ şirketlerinin yatağı olan Silikon Vadisi, San Jose ve Palo Alto gibi şehirleri de kapsıyor. Amerikan Forbes Dergisi’nin milyarderler listesinin birçok üyesi Silikon Vadisi’ndeki teknoloji şirketlerinin kurucularından. İlk üçte Facebook, Oracle ve Google’un kurucularının bulunduğu Silikon Vadisi’nin en zenginleri listesi şöyle:

  1. Mark Zuckerberg: Sosyal iletişim platformu Facebook’un merkezini 2004 yılında Palo Alto’ya taşıdı. Net servetinin büyüklüğü 66.31 milyar dolar.
  2. Larry Ellison: Yazılım devi Oracle’ı 1977’de kuran Ellison, 2014 yılına kadar şirketin CEO’su olarak görev yaptı. Oracle’ın yanı sıra Tesla’nın hisselerinin ve Hawaii adasi Lanai’nin sahibi Ellsion’ın serveti 65.22 milyar dolar.
  3. Larry Page: Internet arama motoru Google’u Sergey Brin ile birlikte 198’de kuran Larry Page, şu an Google’un ana şirketi Alphabet’in CEO’su. 54.87 milyar dolarlık bir servetin sahibi.
  4. Sergey Brin: Google’un ana şirketi Alphabet’in Başkanı. Stand Ford Üniversitesi’nden arkadaşı Larry Page ile birlikte Google’u kurmuştu. Şirketin Googleplex olarak bilinen merkezi Silikon Vadi’nin Mountain View bölgesinde yer alıyor. Brin’in sahip olduğu servetin 53.68 milyar dolar olduğu belirtiliyor.
  5. Elon Musk: Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil şirketini 2003 yılında kurdu. Musk, NASA ile ortak kurulan20 milyar dolarlık uzay aracı şirketi SpaceX’in de CEO’su olan Musk’ın serveti 20.87 milyar dolar.
  6. Laurene Powell Jobs: Bir sosyal değişim kuruluşu olan Emerson Collective’in kurucusu ve şu anki başkanı. Apple kurucusu eşi Steve Jobs’un Apple ve Disney şirketlerindeki hissesinin yanı sıra The Atlantic, Mother Jones ve ProPublica gibi yayınlarda da hissesi bulunuyor. Net serveti 20.08 milyardolar.
  7. Eric Schmidt: Teknoloji sektöründe uzun yılardır yöneticilik yapan ve şuan Alphabet’in Yönetimi Kurulu Başkanlığı koltuğunda oturan Schmidt’in serveti 13.69 milyar dolar.
  8. Dustin Moskovitz: Harvard’deki oda arkadaşı Mark Zuckerberg ile birlikte sosyal iletişim platformu Facebook’u kurdu - hala hisselerin yüzde üçünün sahibi. 2008’de Facebook’tan ayrıldıkstan sonra Moskovitz, şu anda CEO olarak görev yaptığı Asana yazılım şirketini kurdu. Serveti 11.82 milyar dolar.
  9. Gordon Moore: Intel teknoloji şirketinin kurucusu Gordon Moore, Başkan Emeritus unvanını koruyor. Milyar dolarlık şirketi Santa Clara’da bulunuyor. Servetinin büyüklüğü 10.84 milyar dolar.
  10. Jan Koum: WhatsApp mesajlaşma servisini kurmadan önce Jan Koum, Yahoo’da dokuz yılını geçirdi. 2014 yılında Facebook, WhatsApp’ı 22 milyar dolara satın aldı ve Koum, iletişim devinin yönetim kuruluna katıldı. Koum, birleşme öncesinde WhatsApp’ın CEO’su olarak da görev yaptı. Serveti 9.8 milyar dolar.