ARGE 250


Yazarkasa devi rekabete hazır

Barış Soydan

Turkishtime özel röportaj

 

Ödeme kaydedeci cihazlarda büyük bir rekabet yaşanıyor. Yazarkasa pazarının İtalyan devi Olivetti, yeni distrübütörü Panaroma ile hayli iddialı.

 

Panaroma Bilişim, henüz 2 yaşında, genç bir teknoloji şirketi. Yeni nesil mali ödeme sistemleri ve katma değerli uygulamalar alanında faaliyet gösteriyor. Panaroma ismi size bir şey çağrıştırmamış olabilir. O zaman distribütörlüğünü yaptığı dünya devinin adını söyleyelim: Olivetti.

Bilindiği gibi kayıtdışı ekonomiyle mücadele planı çerçevesinde, yurt çapında 3100 sayılı kanuna tabi tüm mali yazarkasalar yeni nesil olarak tabir edilen, daha teknolojik ve yetenekli cihazlarla değiştirilecek.

Dönüşüm kapsamında, yaklaşık 2 milyon yazarkasa yerini, yeni nesil cihazlara bırakacak. Ödeme kaydedici cihazlar sektöründe faaliyet gösteren Panaroma ve Olivetti, dönüşüm sürecinde esnaf ve işletmelere yönelik en uygun yeni nesil yazarkasaları sunmak için işbirliği gerçekleştirdi.

30 yıldan uzun bir süredir Türkiye’de en çok satılan yazarkasalardan biri olan Olivetti yeni ürün serisi ile Türkiye ile kurulmuş köklü ilişkinin daha da gelişeceğine inanıyor. Tasarımın temelini de Türkiye’deki müşterilerin görüşleri oluşturdu.

Yeni nesil yazarkasa değişimi, Maliye Bakanlığı’nın Kayıtdışı Ekonomiyle Mücadele Planı’na dayanıyor. 2012 yılında bu plan çerçevesinde yeni bir düzenlemeye gidildi ve yurt çapında 3100 sayılı kanuna tabi tüm yazarkasaların, Vergi Usul Kanunu (VUK) 426 ve ilgili diğer genel tebliğleri kapsamında yeni nesil olarak tabir edilen, daha teknolojik ve yetenekli cihazlarla değiştirilmesine karar verildi.

Değişimin iki ayağı bulunuyor. Planın ilk evresinde tüm seyyar kredi kartı POS makinelerinin yerini, hem banka POS’u hem de yazarkasa özelliğine sahip bütünleşik özelliği taşıyan POS-yazarkasalar aldı.

Değişimin ikinci halkasını ise sabit yazarkasaların yerini alacak olan yeni nesil sabit yazarkasalar oluşturacak. Bu değişim yaklaşık olarak 2 milyon adet yazarkasanın, yeni nesil cihazlar ile yenilenmesi anlamına geliyor.

Panaroma Bilişim bu dönüşüm sürecinde yeni nesil Olivetti PBT900 ile girişimcinin karşısına çıkıyor.

Yazarkasa mükelleflerinin cihaz tercihini etkileyecek unsurların başında uygun maliyet, uygun donanım, geleceğin teknolojileriyle uyumluluk, katma değerli uygulama fırsatları ve yaygın servis ağı geliyor.

Panaroma Bilişim Genel Müdürü Burak Ceylaner, bu alanların tümünde iddialı olduklarını söyleyerek şöyle diyor: “Banka POS’u kullanan yazarkasa mükellefleri, bizim yeni nesil yazarkasayı satın aldığında, yine aynı banka POS cihazını arzu ettiği takdirde kullanmaya devam edebilecek. Bunun dışında, Türkiye’de sadece nakitle çalışan yüzbinlerce esnaf, yazarkasa mükellefi var. Bu mükellefler, gerçek ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir cihaza sahip olabilecekler ve içerisinde POS özelliği olan cihazlara yüksek fiyat ödemelerine gerek olmayacak.”

Öte yandan Olivetti’nin yeni nesil yazarkasaları birçok katma değerli uygulamayı destekleyecek. E-Fatura ve E-Arşiv gibi e-Devlet uygulamalarına şimdiden hazır olan cihazın, eczane, perakende, otopark gibi sektörel uygulamalarla entegrasyonu da sağlanabilecek.