ARGE 250


10 kadın girişimciden 10 yeni internet projesi!

Barış Soydan

 

STİLKOLİK

stilkolik.com

Elif Tuğba Aydınlıyurt

Kurucusu

 stilkolik

 - Özellikle yerli moda bloggerları buluşturuyor.

- Moda üzerine bir sosyal paylaşım platformu olarak faaliyet gösteriyor.

- Platformun kurucusu Elif Tuğba Aydınlıyurt  internetin kadın girişimciler için önü açık bir alan olarak görüyor.

 

 

Stilkolik.com, moda üzerine bir sosyal paylaşım platformu olarak faaliyet gösteriyor. Özellikle yerli moda bloggerlarının bir arada olmalarını, birbirleriyle etkileşimlerde bulunmalarını, kendilerine özel stil profilleri oluşturmalarını sağlayacak bir platform oluşturma isteğiyle yola çıktı. Ayrıca moda sever kullanıcılara sadece web sitesinden değil Instagram, Facebook gibi diğer sosyal medya sayfalarından dikkat çekici tasarımlar, tarz sahibi kullanıcılar ve yeni markalar keşfedebilme imkanı sunuyor. 2016 yılında gelir modellerimizi çeşitlendirmeyi ve gelir kaynaklarımızı arttırmayı hedefliyor. Websitemizi yenilemenin yanısıra başka platformlarda da kullanıcılarımıza hizmet vermeyi planlıyor. İnternetin kadın girişimciler için önü açık bir alan olarak gören Fulya Tuğba Aydınlıyurt, kadınların gelecekte daha çok yer almalarını umuyor.

 

 

ŞEHR-İ OFİS

sehr-iofis.com

Kevser Aydın

Kurucu

- Ocak ayında Kevser Aydın tarafından kuruldu.

- Mülk sahibi ve ihtiyaç sahibini buluşturan bir pazar yeri olarak konumlanıyor.

-  Şu an İstanbul'da 5 mekan sağlayıcısı ve 16 çalışma alanı bulunuyor.

 

Kevser Aydın tarafından kurulan Şehr-i Ofis, kendisinin sahip olmadığı ofisleri kiralıyor; yani mülk sahibi olmaksızın mülk sahibi ve ihtiyaç sahibini buluşturan bir pazar yeri olarak konumlanıyor. Ocak ayında kurulan platform, sektöründe faaliyet gösteren şirket veya şahısların, çalışma alanlarını uygun olduğu saat dilimlerinde mobil profesyonellerle paylaşmasını sağlıyor. Yani mekan sahipleri ile mekana ihtiyacı olanları buluşturuyor. Paylaşım yapmalarına sebep oluyoruz. Özetle "paylaşımlı çalışma alanları” konusunda faaliyet gösteriyor. Şehr-i Ofis'in hali hazırda paylaşımlı çalışma alanlarının doluluk oranı yüzde 75... Aydın bu rakamın yüzde 90 seviyesinde olmasını planladıklarını söylüyor. Şu an İstanbul'da 5 mekan sağlayıcısı ve 16 çalışma alanı bulunuyor. Platfomun hedefleri sınır ötesine uzanmaya başlamış bile. Bunu bütün şehirlere hatta Avrupa kentlerine yaygınlaştırmayı planlanıyor.

 

 

 

BEBEĞİM İSTER

bebegimister.com

İlknur Yıldıran Arkan ve Nihan Ece Ünal

bebegimister

 

- Şubat 2015'te 100 bin TL sermaye ile kuruldu.

- 2016'da ziyaretçi sayılarını 1 milyona çıkararak, 2017'de bu rakamı 2 buçuk milyon çıkartacaklar.

- 3 yıllık finansal hedefleri dahilinde toplam sipariş bedelini 540 bin TL'ye çıkarma hedefindeler...

 

Bebegimister.com ‘a giren bir anne , hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren  bebeğini büyütürken bir annenin tüm ihtiyaçlarını bulabileceği geniş ürün gamına sahip bir e-ticaret sitesi. İlknur Yıldıran Arkan ve Nihan Ece Ünal tarafından Şubat 2015'te 100 bin TL sermaye ile kuruldu. İlk etapta 300 marka ve 8000 ürün ile başlayan platform, şu anda Türkiyedeki 500 marka ile çalışıyor. Tedarik ağı çok geniş ve ürünleri maksimum 2 gün içerisinde müşteriye göndermiş oluyor. Ayrıca sitede satılan birçok ürün önce onların çocukları tarafından kullanılıyor. Bebegimister.com, önümüzdeki dönemde online anne-çocuk pazarının en güçlü 3 markası arasına girmeyi hedefliyorlar. 2016'da ziyaretçi sayılarını 1 milyona çıkararak, 2017'de bu rakamı 2 buçuk milyon olması konusunda çalışmalarına son sürat devam edecekler. 3 yıllık finansal hedefleri dahilinde toplam sipariş bedelini 540 bin TL'ye çıkarma hedefindeler...

 

 

IODES

iodes.com.tr

İrem Özyurtçu

iodes

-Nisan 2015'te kurulan site, ipek kumaş üzerine yoğunlaştı, şal ve aksesuar alanında hizmet veriyor.

- İlk koleksiyonda 4 farklı desen ve renkleri ile birlikte toplam 17 adet tasarım var.

- Iodes.com.tr, satışlarının 2016 yılında  yüzde 30 oranında bir artış hedefliyor.

 

İrem Özyurtçu, Iodes.com.tr fikrini tamamen kişisel bir ihtiyaçtan ortaya çıkarttı. Nisan 2015'te kurulan site, ipek kumaş üzerine yoğunlaştı, şal ve aksesuar alanında hizmet veriyor. İpek şal kullanmayı çok seven Özyırtçu, isimlerini Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Vivien Leigh ve Grace Kelly gibi güzel ve başarılı yıldızlardan alan şallar tasarladı. Özel desenlerin ipeğe dijital baskı yoluyla işleniyor. İlk koleksiyonda 4 farklı desen ve renkleri ile birlikte toplam 17 adet tasarım var.  Her desende 5 renk seçeneği bulunuyor. Kenarlarına el dikişi uygulanıyor. Iodes.com.tr, satışlarının 2016 yılında  yüzde 30 oranında bir artış hedefliyor. Özyurtçu, “Gerçekleştirdiğimiz yatırımın ve pazarlama faaliyetlerinin meyvesini 2016 senesinde alıyor olacağımıza inanıyorum” diyor. 2016’da ürünlerin perakendede satılması planlanıyor.

 

 

 

LIMART

limartonline.com

Feyza Balin

limart

 

- Kasım 2014'te kurulan Limakonline, ‘ulaşılabilir sanat’ mottosuyla yola çıktı.

- Şu an Türk Çağdaş Sanatından seçkin 8 sanatçımız ile çalışıyor.  Hedefimiz 2016’da bu rakamı 15 yapmak.

- Melez perakendeciliğe de adım atacak

Kasım 2014'te kurulan Limakonline, ‘ulaşılabilir sanat’ mottosuyla yola çıktı. Kurucusu Feyza Balin için, sanatı hediye olarak alabilmek ve yükselen fiyatlar sebebiyle kendi beğendiği sanatçıların hiçbir orijinal eserini alamamaktan kaynaklanan eksiklik platformu kurma ihtiyacını doğurdu. Anlaşmalı olduğu sanatçıların eserlerini yüksek çözünürlüklü görselleri, orijinal eserin renk kalitesini birebir korumak üzere kaliteli baskı kağıtlarına basılıyor. Platformun 2016 için hedefi daha çok sanatçı ile çalışarak limartonline'ı büyütmek.  Şu an Türk Çağdaş Sanatından seçkin 8 sanatçımız ile çalışıyor.  Hedefi, 2016’da bu rakamı 15 yapmak. Ayrıca melez perakendeciliğe de adım atacak olan marka Limart dükkanı açma kararı aldı. Dükkan açılış tarihi ise Nisan 2016 olarak açılış tarihimizi belirlendi.

 

 

KUNDO

 kundo.co

 Alev Tekinak

 

Alev Tekinak tarafından 50 bin TL sermaye ile sağlık açısından güvenilir ürünleri arayanların tek bir noktadan kolayca satın alınması ihtiyacını karşılamak için kuruldu. Bir tıpdoktoru  Sitenin amacı ruhen,bedenen ve zihnen tam sağlıklı olma konusunda farkındalığı artırmak. Kundo haftada 300 binden fazla kullanıcıya ulaşıyor. 2008 yılında kurulan platformda içecek tariflerinden tutun da buğday çimi yetiştirme bilgisine kadar herşeyi bulmak mümkün. Kundo. 'kudret yolu' anlamına geliyor.

 

 

 

LONITOY

 lonitoy.com

 Ayşe Üçok

 

Lonitoy, yazılım şirketi Lon-Ist Solutions'ın eğitici mobil çocuk oyunları markası. Platformun kurucusu Ayşe Üçok çocuklar için iPhone ve iPad'de kullanılmak üzere IOS tabanlı mobil oyunlar üretiyor. Bu uygulamalar 1-11 yaş arasındaki çocukların eğitimine ve gelişimine katkıda bulunmak amacıyla geliştirildi. Bu oyunlar çocukların farklı becerileri hedeflenerek geliştiriliyor, resimleniyor, uzman psikologların kontrolünden geçerek hazır hale geliyor.

 

 

 

PORSELEN SEPETİ

porselensepeti.com

Gülden Güral

 

Türkiye’de porselen ürünlere odaklanan ilk e-ticaret sitesi porselensepeti.com, Güral Ailesi’nin en küçük kızı Gülden Gürel tarafından kuruldu. 2011 yılından beri faaliyette olan platform,‘Fonksiyonel ve sağlıklı ürünler, alternatif çözümler’ mottosuyla ile yola çıktı. Türkiye'nin dört bir yanından sipariş alan site, yeni ve özel tasarımlarını son kullanıcıya ulaştırıyor. Her geçen gün müşteri sayısı artış gösteriyor. Hatta Güral Porselen'in offline tarafındaki mağazalarının içinde en yüksek ciroya sahip.

 

 

 

RAFİNERA

rafinera.com

DİDEM ALTINBAŞAK TULGAN

Rafinera kurucusu Didem Altınbaşak Tulgan tarafından 2008 yılında kurulan Rafinera, Sağlıklı beslenmek ya da kilo vermek isteyenlere yönelik bir servis...  Altınbaşak, bu sistemle hamileyken ABD’de tanıştı. Rafinera’nın ücretli üyelik sistemine kayıt olduğunuzda haftanın altı günü, üçü ana ve ikisi atıştırmalık olmak üzere beş öğün yemeğiniz adresinize teslim ediyor. Rafinera bu öğünleri dyetisyenler gözetiminde ve Sağlık Örgütü (WHO) standartlarından hazırlıyor. Diyet yapmak isteyenler için farklı yeme planlarının oluşturuluyor.

 

 

DATÇA PAKETİ

datcapaketi.com

BİRAY ATASALİHLİ

Farklı uluslararası firmaların pazarlama departmanlarında görev yapan

Biray Atasalihi, Temmuz 2013'te Datcapaketi.com'u kurdu. Platformda satışa sunulan ürünlerin yüzde 90’ını Datça‘da üretiliyor. Sitedeki ürün çeşitliliği mevsimsel olarak değişiyor, Datcapaketi.com’da haftalık paketler dahil, standart sebze paket içerikleri hariç yaklaşık 68 farklı ürün çeşidi sunuluyor. Datcapaketi.com, Datça Paketi markasıyla sattığı ürünlerini farklı e-ticaret mağazalarında da satışa sunuyor. Datca.com, gelecek dönemde bu markayla perakende satışlara da önem verecek.