ARGE 250


Ağustos'un yıldız startup'ları... Reztoran.com, Concept Taxsea, Zet.com, Saglamtapu.com

Barış Soydan

Haber E. Sevim Biriz

REZTORAN.COM

"Farkımız 'gerçek zamanlı' olmamız"

Bu akşam nerede yer var?' sorusuna cevap verebilen tek markayız... Başlangıçta ayda 20-30 rezervasyon alıyorduk. Şu anda bu rakam 10 bin.”

Reztoran.com’un kurucu ortağı Irmak Dönmez

reReztoran.com'u 2014 yılının yazında eşim Murat Büyümez ile birlikte kurduk. İkimiz de uzun yıllar yurtdışında online rezervasyon hizmetlerini bir hayli kullanmıştık ve önemli bir kolaylık olduğunu biliyorduk. Türkiye'ye geri döndüğümüzde bu hizmetin eksikliğini hissettik. 2015 yılı başında 40 metrekarelik ofisimize geçtiğimizde dört kişiydik ve yine bu tarihte sitemizi 25 üye restoranla rezervasyonlara açtık. İstanbul, İzmir, Çeşme ve Alaçatı'daki anlaşmalı restoranlarımıza ve ayrıca İngiltere merkezli online rezervasyon sitesi Bookatable.com ile işbirliğimiz sayesinde dünyadaki 15 binin üzerinde restorana kolay, hızlı ve anında onaylı rezervasyon imkânı sunuyoruz. Kullanıcıların restoranları tek tek araştırıp telefonla arayarak vakit ve enerji kaybetmeleri yerine, tek bir siteden tüm bilgileri resmedip yeni yerler keşfetmelerini sağlıyoruz. Bu alanda faaliyet gösteren diğer firmalardan ayrılan en önemli özelliğimiz, restoranlara sağladığımız yazılım altyapısı sayesinde rezervasyonların gerçek zamanlı olması... Böylece kullanıcılar, hangi restoranda, saat kaçta yer olduğunu online olarak görebiliyor ve anında onay alabiliyor. “Bu akşam nerede yer var?” sorusuna cevap verebilen tek markayız diyebilirim. İşe başladığımızda ayda 20-30 rezervasyon alıyorduk. Şu an 10 binin üzerinde rezervasyon alıyoruz. İstanbul ve İzmir’de 450’den fazla anlaşmalı restoranımız mevcut. Burada müşterilerimizin görüşlerini alarak ilerlemeyi tercih ediyoruz. Kullanıcılarımızın sitemizde görmek istedikleri restoranlara öncelik veriyoruz. sa vadede Ankara'ya açılmayı ve bu yaz Çeşme ve Bodrum'u da hizmet kapsamımıza almayı planlıyoruz.”

**

CONCEPT TAXSEA

İstanbul trafiğine alternatif çözüm

Kiralık özel sürat tekneleriyle şimdiye kadar 8 bin kişi taşıyan Concepttaxsea.com, olarak hayata geçirildi. Platformun amacı İstanbul trafiğine çare olmak.

Konsept Ozan ArgatKonsept Deniz Yatırımları A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Ozan Argat

Concept Marine olarak 2015 yılının Aralık ayında kurduğumuz Concept Taxsea, özel sürat tekneleri kiralama hizmeti veriyor. Yola çıkış noktamız, İstanbul’un trafiğine alternatif bir çözüm geliştirmekti. İstanbul’da yaşanan trafik sıkıntısı her geçen gün katlanarak artıyor ve herkesin hayatından zaman çalıyor. Verdiğimiz hizmet ile müşterilerimize hem ulaşımda kolaylık hem de zamandan kazanç sağlıyoruz. Faaliyete geçtiğimiz ilk ay içinde 500 kişi taşıdık. 2016 yılının ilk yarısında 8 bin kişi gibi ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaştık. Yılsonuna kadar hedefimiz 20 bin kişi taşımak. Şu anda standart üç adet VIP tekne ile hizmet veriyoruz. Bu tekneler saatlik veya günlük hizmet verebiliyor. Tabii gidilecek mesafeye göre kiralamak da mümkün. Bu yılın sonuna kadar tekne sayımızı 10’a çıkaracağız, 2017 yılının sonunda ise 20 tekne ile hizmet vermeyi hedefliyoruz. Taşıma tarifemiz ise şöyle: Standart teknelerimizde 1 deniz mili 45 TL olarak hesaplanıyor. Kullanıcılarımız çağrı merkezimizden veya Concepttaxsea.com adresinden kalkış ve gidiş noktalarını seçerek güzergahlarının ücretinin ne kadar tuttuğunu hesaplayabiliyor. Ayrıca VIP mi yoksa standart tekneler ile mi seyahat edecekleri konusunda seçeneklerimiz mevcut ve bu hizmeti 7/24 sunuyoruz.”

***

Zet.com

Tasarımcı sayısı 2 bine çıkacak

Tasarımcıların internetteki buluşma noktası olan Zet.com, önümüzdeki yıllarda yurtdışına açılarak Türk tasarımcıların yurtdışına satış yapmasına olanak sağlayacak.

Zet.com Kurucu Ortağı Can Turanlı

can_turanli_zetcom_kurucu_ortagiZet.com’u kurma fikri 2012’de ortaya çıktı. Üç arkadaş “internette neler yapabiliriz” diye düşünürken, Galata'da, Nişantaşı'nda veya Alaçatı'da tasarım ürünler yapıp satan birçok tasarımcının ve atölyenin hazırladıkları ürünleri satmak konusunda zorlandığını ve ticaretten çok uzak olduğunu fark ettiğimizde sitemizin faaliyet alanı da belirmiş oldu. Bahsettiğimiz atölyeler ve tasarımcılar, harika tasarımlar yapıyor, emek harcıyorlardı ama bunları hedef kitlelerine duyurmak ve satmak konusunda bir platforma ihtiyaç duyuyorlardı. Burada bir fırsat ve potansiyel olduğuna inandık. Ve 2014 Kasım ayında Zet.com'u kurduk. Sitede dükkanı olan tasarımcılarımız Zet.com ile birlikte ek gelir elde etme ve daha önce ulaşamadıkları kitlelere tasarımlarını ulaştırma imkanı buluyor. Şu anda site üzerinden yaptıkları satışlarla ayda 20 - 30 bin TL arasında gelir elde eden tasarımcılarımız söz konusu. Şu anda 1500’e yakın tasarımcı, 70 binden fazla ürün ve 200 bin civarında da tasarımsever üyemiz bulunuyor. Önümüzdeki yıllarda markamızı yurtdışına açacağız. Yatırım alma konusunda ise değerleme aşamalarımızın nasıl geliştiğini anlatarak bilgi vermem gerekirse... 2012'de bu işe başlarken iş fikrimizle 500 bin dolar bir değerleme ile yatırım aldık. Yaklaşık altı ay sonra ürünün de ortaya çıkmasıyla 1 milyon dolar üzerinden değerlendirildik. Bu yatırımdan altı ay sonra yani başladıktan bir yıl sonra ise 5 milyon dolar değerlemeye ulaştık.”

--------

Saglamtapu.com

İşlem adetlerinde büyüme hedefliyoruz”

Sağlam Tapu’yu gayrimenkul alıcısı kitlenin hukuki ve teknik konularda her türlü ön bilgiyi alabileceği bir platform haline getiriyoruz. Sitemiz üzerinden SPK lisanslı ekspertiz firmalarına da ulaşılabiliyor.”

FU Gayrimenkul Genel Müdürü Ertuğrul Bul

ErtugrulBul3“Türkiye’de gayrimenkul satın alma süreçleri -taraflara bağlı olarak elbette- alıcı açısından birtakım riskler içerebiliyor. Banka kredisi kullanılarak alınan evlerde, gerekli teknik ve hukuki araştırmayı bankalar yürütüyor Oysa nakden ya da senetle gayrimenkul alanlar için bu süreç fazlasıyla teknik bilgi gerektiriyor ve alıcılara işlemlerin tarafı olmadan yardım eden kapsamlı bir kuruluş bulunmuyor. Sağlam Tapu, tam da alıcıların korunma ihtiyacından doğdu ve amacı gayrimenkul satışlarının tamamen güvenilir ve sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için bilgi ve danışmanlık hizmeti veriyor. 2015 yılında lanse ettiğimiz sitemizi geliştirirken alıcılara sadece 'ev seçimi ve imza' işini bırakacağımız, alım sürecini uçtan uca yönetebileceğimiz bir hizmet tasarlamaya çalıştık. Sağlam Tapu’yu gayrimenkul alıcısı kitlenin satın almayı gerçekleştirmeden önce her türlü ön bilgiyi alabileceği ve varsa sorunu çözebileceği bir platform haline getirme niyetindeyiz, buna uygun olarak çalışmalarımız devam ediyor. Web sitemizi sadece Sağlam Tapu olarak kendi kaynaklarımızla hizmet sunduğumuz bir alan olmaktan çıkartıp SPK lisanslı ekspertiz firmalarına da ulaşılabilecek bir platform haline getirdik. Yakın zamanda en büyük online gayrimenkul aracılık platformlarından biriyle işbirliğimiz de başlıyor. Bu işbirliğiyle daha fazla kişiye hizmet vereceğiz ve işlem adetlerinin daha da artmasını bekliyoruz. FU Gayrimenkul olarak geçen yıl 20 milyon TL’ye yakın bir ciro rakamına ulaştık ve 170 bin adede yakın işlem gerçekleştirdik, bunun içerisinde Sağlam Tapu'nun payı da yer alıyor. FU’nun büyüme oranı yüzde 5.5 civarındayken, Sağlam Tapu yüzde 100 büyüme gösterdi ve bizim bile beklentilerimizi aştı. Bunda müşterilerimizi risklerden korumayı başarmamız ve çözümleri görebilmesini sağlamamızın etkisi büyük. En büyük online gayrimenkul aracılık platformlarından biri ile yapacağımız işbirliğini yakında duyuracağız. Bu ortaklığın Sağlam Tapu tarafındaki işlem adetlerini yukarı çekmesini bekliyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde Sağlam Tapu’suz satış gerçekleşmemesi hedefindeyiz.”