AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


APP'TEN PARA KAZANMA TÜYOLARI  

Barış Soydan

Türkiye'nin app zenginlerinden meraklılarına aplikasyondan para kazanmanın tüyolarını derledik. Bu sektör umut vaat ediyor ama "fikrim geldi" demek app'ten para kazanmak için yeterli mi? İşte app'ten para kazanmanın tüyoları!

 

1. App fikrinin gerçekten "parlak bir fikir" olması gerekiyor.

 

Parlak fikrin kıstası ya ciddi ölçüde insanların yaşamını kolaylaştırması ve eli kolu ne kadar gerekliyse öyle bir gereklilik vaat etmesi ya da gerçek anlamda eğlence vaat etmesi. Eğlence deyince hemen "oyun işinde çok para var" diye düşünmemeli ve perspektifi geniş tutmalı. Doğru, oyun, app pazarının vazgeçilmezleri arasında ama gelecek internet of things'te, diyor işin uzmanları. Üstelik bu bir ticari faaliyet. O nedenle içinde pazarlama da var, strateji de üretim de. Bunların hepsini gözönünde tutmalısınız.

 

2. App fikrinin "parlak bir fikir" olduğu kadar kullanıcıya hitap etmesi de gerekiyor.

 

İnternette her şeyin süratle değiştiği ve bulduğunuz app fikrinin tüm zorluklara rağmen indirme ve kullanıcı sayısı rekorları kırsa bile birkaç yıl içinde hoş bir anıya dönüşme ihtimalini daima göz önünde bulundurmanız gerekiyor. O nedenle app'inizi ya tüm zamanlara hitap edecek şekilde tasarlamanız ya da onu sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Unutmayın ki teknoloji dünyasında her şey süratle değişiyor.

 

3. Üç yoldan birini seçmeli ve stratejinizi belirlemelisiniz.

 

App'leri direkt ücretli satabilirsiniz, ancak ulaşılabilir bir fiyat belirlemenizde ve özellikle Türkiye'de akıllı telefon kullanıcılarının çok büyük bir bölümünün app'e para vermekten kaçındığını da göz önünde bulundurmanızda fayda var. Diğer yandan ücretsiz yapıp aplikasyon içi ödeme metodu ile farklı ürünler satabilirsiniz. Bu yöntem daha çok oyunlarda tercih ediliyor olsa da son zamanlarda dijital mecralarda premium ürün alıp reklam ve pazarlamadan ari ve ayrıcalıklı bir deneyim sunması nedeniyle daha tercih edilir olduğunu da belirtmeli. Ancak app'inizin aktif kullanıcı sayısı arttıkça reklam geliri de getirdiğini unutmamalısınız.

 

4. Uygulamanın hem Apple hem Google Play Store'dan idirilebilmesi, hem tablet hem de akıllı telefonlara uyumlu olması gerekiyor.

 

Yani isterseniz sadece Apple uyumlu mobil app'ler üretebilirsiniz ama makbul olanı tüm teknoloji kullanıcılarına hitap etmek. Neden hedef kitlenizi kısıtlayasınız ki!

 

5. Küresel düşünmelisiniz.

 

Evet, o nedenle app'inizi en azından başlangıç için Türkçe ve İngilizce tasarlamalısınız. İlerleyen aşamalarda başarı merdivenlerini süratle tırmanırken diğer dilleri de eklersiniz ama başlangıç için app'in hedef kitlesinin ana dili ve İngilizce muhakkak olmalı.

 

6. App'inizin rastlantısal büyüme ihtimali yok, güçlü bir pazarlama desteği gerekiyor.

 

Uygulamanızı store'lara yükleyip keşfedilmeyi beklemeniz, şarkı söylerken çektiğiniz videoyu Youtube'a yükleyip şöhret olmayı beklemeye benziyor. Ya da sayısal lotodan yahut Milli Piyango'dan zengin olmayı beklemeye benziyor. İsterseniz daha başka örneklerle de çeşitlendirebilirsiniz ama meramımı anladığınızı sanıyorum.

 

7. Çabuk sonuç almayı beklemek yerine uzun vadeli planlamak gerekiyor.

 

Diyelim ki app'inizi store'lara yüklediniz, üstelik pazarlama kanallarını da doğru kullanıyorsunuz ve app'iniz kullanılmaya başladı, kitlesi de artıyor. Hemen muhteşem yatırımlar beklemeyin. App'iniz rüştünü ispat etmeden size yerli ya da yabancı yatırımcı gelmeyecek, bunun bilincinde olmalı boş hayallere kapılmamalısınız. Bu nedenle siz, başta melek yatırım ağları ve devlet teşvikleri olmak üzere yatırımcı arayışına girmeli, ürününüzü ve kendinizi geliştirip üretmeye devam etmelisiniz.

 

Bonus: App üretmek konusunda iddialı olduğunuzu düşünüyorsanız ya da B2B kullanıma uygun fikirleriniz varsa uygun şirketlerin kapısını çalmalı, app'inizi tanıtmalı ve pazarlama için bütçe ayırmalısınız. Unutmamalı ki oturduğunuz yerden onların sizi keşfetmesini beklemek hata olur çünkü en kısa zamanda rakipleriniz de aynı yahut benzer fikirlerle pazarda müşteri aramaya başlayabilirler.

Turkishtime