Turkishtime AR-GE 250


Avrupa'dan neden Uber çıkmadı?

Ersin Kaplan

Online ulaşım uygulaması Uber ve Avrupa Birliği arasındaki çekişme bir sektörde inovasyonun serpilmesi için regülasyonların ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.

Bir şirket, Avrupa'da faaliyet gösterdiği sektörde bir ağ kurmak istiyor. Ancak rekabet yasaları bu ağın kurulmasına izin vermiyor. Bu aslında yeni bir hikaye değil. 1950'lerin sonrasında süpermarket zincirlerinin yayılmasıyla beraber 1970'lerin Avrupası'nda geçiyor. Küçük perakendecileri korumak için var olan yasalar ile birçok Avrupa ülkesinde perakende zincirleri gelişemiyor. 1998 yılında bu alandaki kurallarını kaldıran İtalya'nın perakende alanında dünya markası oluşamıyor.

Bugün de bu hikaye farklı sektörlerde tekrarlanıyor. Roma Ulusal Yönetim Okulu profesörü Alberto Heimler'e göre Avrupa'dan Uber çıkmamasının sebebi de regülasyonların sıkılığı. İtalya'da bugün halen online platformla lüks otomobil kiralanamadığına dikkat çeken Heimler Uber'in San Fransisco'da böyle bir yasak olmadığı için serpildiğini anlatıyor. Uber'in iş modelinin organize perakendeciliğe benzediğini belirten Heimler, başta sabit maliyetlerin karşılanarak adım adım büyüdüğüne dikkat çekiyor. Heimler pazara girişin kolaylaştırılmasının erken inovatörlerin serpilmesinde önemli olduğunu vurguluyor.