AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Bisiklet tutkunlarına Bisikletcanta.com

Barış Soydan

Senem Türkaydın Elmalı ve Engin Elmalı çiftinin ortak projesi Bisikletcanta.com. SemÇanta olarak 2014 yılının başından beri kendi markalarını yaratan çift, Bisikletcanta.com'u ürünlerini insanlara daha düzenli bir şekilde sunabilmek amacıyla açıyor. Aynı zamanda bisiklet tutkunu olan çift, böylelikle sektörün ihtiyaçlarına yakından şahit olabildiklerini kaydediyor. Piyasadaki çantalarda model yetersizliği, bisiklet renklerine uygun çanta bulamamak ve fiyatların çok yüksek olması gibi sebeplerle önce sadece kendi ve yakın çevrelerinin ihtiyaçlarına amatörce çözümler üretmeye başlıyorlar. Ardından artan taleple bu işin mini bir endüstriye dönüştüğünü kaydeden Elmalı çifti, "Sosyal ağlar derken şimdi de  web sitemizle ürünlerimizi satmaya başladık. Ama her şeyden önce amacımız bisikletin çevre dostu bir ulaşım aracı olarak da kullanımını artırmak. Çantaya ihtiyacı olan da bize web sitemizden ve sosyal ağlardan istediği zaman ulaşabilir" diyor.

"Otobüsten yüzde 30 daha ucuza seyahat edebilirler"

Frederic Mazzella, Francis Nappez ve Nicolas Brusson tarafından kurulan Blablacar.com, Mazzella'nın toplu taşıma araçlarının full, yoldaki araçların ise boş olmalarını bir fırsata dönüştürmesiyle kuruluyor. Ardından ona Nappez katılıyor ve BlablaCar'ın kullanımı oldukça kolay  mobil aplikasyonu ve web sitesinin yaratımında katkı sağlıyor. Brusson ise üçüncü kurucu ortak olarak projenin global genişlemesinden sorumlu.

Yaklaşık 10 yıl önce doğan fikir, aslında ilk 2006 yılında web sitesinin açılması ile hayata geçirilmiş. Bugün ise her ay tüm dünyada iki milyondan fazla insanın seyahatlerini ve seyahat maliyetlerini paylaştıkları bir büyüklüğe ulaşmış bulunuyor. Türkiye pazarına da giren Blablacar.com'un kurucu ortaklarından Nicolas Brusson, "Blablacar kullanıcılarının Türkiye'de hızla artmasını hedefliyoruz. İnsanlar bu sistemle otobüsten yüzde 30 daha ucuza seyahat edebilirken aynı zamanda her 400 km'de 100 TL yakıt tasarrufu sağlıyorlar," şeklinde konuşuyor.