ARGE 250


Çok konuşulan startup'lar... Feminist çöpçatan Bumble

Barış Soydan

 

 

 

 

Whitney Wolfe ABD’nin ilk yaygın çöpçatan sitelerinden Tinder’ın kurucusu ve yöneticisiydi. Ancak ismi asıl 2014’te şirketine karşı açtığı dava ile gündeme geldi. Davanın konusu, Wolfe’ün bir diğer kurucusu eski erkek arkadaşı olan şirkette bir kadın olarak cinsel ayrımcılığa maruz kaldığı ve psikolojik şiddet gördüğü yönündeki iddialardı.

Davanın çok konuşulmasının yanında Wolfe için en önemli sonucu, yaşadığı zor dönemden çıkardığı dersler ve hayata bakışındaki değişiklikti. Kendisini bir feminist olarak nitelendiren Wolfe yeni bir site kurdu ve bu alanda bir ilki gerçekleştirdi: Bumble’da diğer çöpçatan sitelerinden farklı olarak ‘ilk teklif’ ancak kadından gelebiliyor. Erkeklerin ise yanıt vermek için sadece 24 saatleri var.

Wolfe, site 2015’in başında ilk kurulduğunda üyelerinin büyük çoğunluğunun erkeklerden oluştuğunu ancak kadınlar arasında kulaktan kulağa yayıldıkça kadın-erkek oranlarının eşitlendiğini anlatıyor. Sekiz ayda üyelerinin sayısı 5 milyonu bulan şirket Businessinsider’ın en dikkat çeken 25 start-upı arasında ilk sırada.

-