Turkishtime AR-GE 250


Enuygun.com yurtdışına açılacak

Barış Soydan

 

Türkiye'nin en büyük uçak bileti sitelerinden biri Enuygun.com, 2015 yılında 60  milyon ziyaretçiyi ağırladı. 2016 yılında İngilizce, Almanca ve Arapça olarak hizmet sunmaya başlayacak olan marka, global online turizm markası olmayı hedefliyor.

Enuygun, 2008 yılı sonunda Türkiye’nin ilk profesyonel iş ağı olan cember.net’in de kurucuları Çağlar Erol - Nihan Çolak Erol çifti tarafından bir finansal hizmetler karşılaştırma sitesi olarak kuruldu. Enuygun çoğu kişi tarafından Türkiye’nin en büyük uçak bileti sitelerinden biri olarak bilinse de aslında dört farklı kategoride hizmet veriyor. Yani seyahat dışında para, sigorta ve telekomünikasyon alanında da çalışıyorlar.

TÜRSAB’a bağlı A sınıfı bir seyahat acentesi olarak iki temel hizmet sunuyor. Bunlardan ilki uçak bileti. Bu alanda kullanıcılara, tüm havayollarını tek bir sayfada karşılaştırma ve kendileri için en uygun bileti satın alma imkanı sağlıyor. Şu anda Enuygun üzerinden günlük 450.000 uçak bileti araması yapılıyor ve her ay 200.000 kişi uçak biletini Enuygun’dan alıyor.Buna paralel olarak platformun, geçen sene Türkiye’nin açık ara en çok uçak bileti satışı yapan online acentesi olduğu söyleniyor. Seyahatle ilgili diğer servisi ise otel. Bu başlık altında da kullanıcılara, Booking, Expedia, Otel.com, Hotels.com gibi dünyanın önde gelen otel rezervasyon sistemlerini fiyat bazında karşılaştırabiliyor ve diledikleri otele rezervasyon yapabiliyorlar.

Para kategorisinde, kredi, kredi kartı ve mevduat başlıkları altında hizmet veriyor. Sigorta başlığı altında ise Enuygun Sigorta Acenteliği şirketimizle kullanıcılara, kasko, trafik, seyahat, konut, DASK, sağlık ve tamamlayıcı sağlık poliçelerini yine sigorta şirketleri bazında karşılaştırma olanağı sunuyor. Telekomünikasyon kategorisi altında ise GSM ve İnternet sağlayıcıların tarifeleri karşılaştırılabiliyor. Web sitesi, mobil aplikasyonlar üzerinden son bir ayda 7 milyondan fazla ziyaretçiye hizmet verildi. 2015 yılında toplam ziyaretçi sayısı 60 milyonu geçti.

 

 2016 hedefleri arasında...

Enuygun.com 2016 yılındaki hedeflerini şöyle anlatıyor: “Hedefimiz, son 7 yıldır olduğu gibi 2016 yılında da hızlı büyümemizi sürdürmek. Özellikle uçak biletinde yurt içinde daha da çok kullanıcıya erişerek uçak bileti dendiğinde herkesin aklına ilk gelen site olmayı hedefliyoruz. Ayrıca bu yıl İngilizce, Almanca ve Arapça olarak hizmet sunmaya başlayacağız. Yani Türkiye’den çıkan global bir online turizm markası olma yolunda bu yıl ilk adımlarımızı atacağız, o yüzden çok heyecanlıyız.”