ARGE250


Garsonun yerine HesapAl.com geçiyor

Barış Soydan

Turkishtime özel

 

 Mobven Teknoloji ve Protel'in ortak girisimi olan HesapAl, geçmisi 2013 yılında Mobven tarafından yapılan çalışmaya dayanıyor ve 2014 Temmuz itibarıyla faaliyete geçiyor. Mobil teknolojilere hep meraklı olduklarına ve bir yönetim danışmanlığı geçmişleri olduğuna dikkat çeken HesapAl'ın kurucu ortağı ve CEO'su Emre Yılmaz, "Herhangi bir reklam ve tanıtım faaliyetinde bulunmamamıza rağmen mekanlarda kullanıcılar uygulamayı görüp telefonlarına indiriyor ve sipariş veriyor.

İlk etapta kullanıcılardan gelen tepki 'garsona sipariş vermeyi tercih ederim' şeklinde olsada denedikten sonra yargıları olumluya dönüyor" diyor. Yılmaz, ellerindeki bu verinin kullanımın kabul göreceği yönünde güçlü bir kanıt olduğunu bildiriyor. Yılmaz konuya ilişkin fikirlerini şu sözlerle sürdürüyor: "Müşterilerin elinin altında sürekli menü bulunduğu ve anında sipariş verebildiği 'impulse purchase' dediğimiz anlık satınalma istatistikleri oldukça yüksek. Bu sayede bir müşterinin ziyaretinde ortalama harcama tutarı bu sistem sayesinde yükseliyor."

Yılmaz, dünyada bu alanda var olan girişimlerin bazılarının mobil ödeme, bazılarınınsa sipariş ayağına konsantre olduklarını ifade ederken HesapAl olarak iki aşamaya birden odaklandığını söylüyor.