ARGE 250


“Getir’in hikayesi, BiTaksi’nin başarısı üzerine kurulu”

turkishtime

Startup'lar Anlatıyor

Getir.com Kurucusu Nazım Salur

Getir, yüzlerce ihtiyaç maddesini istenilen noktaya ortalama 10 dakika gibi bir sürede 7/24 götürerek tüketiciyle buluşturuyor. İndirilme sayısı 800 bine yaklaşan aplikasyon, günlük ortalama 3 bin 500 sipariş teslimatı yapıyor.

"2Bebek bezinden çikolata, cips ve içeceklere, tıraş köpüğü, deterjan ve deodoranttan kedi-köpek mamasına, pilden ampule kadar yüzlerce çeşit ürünü talep edilen noktaya ortalama 10 dakika içerisinde getiriyoruz. Siparişin gelişini haritadan canlı olarak izleyebiliyor, kaç dakika sonra elinizde olacağını görebiliyorsunuz. İstanbul’un genelinde kendi motosikletli kurye ve ticari araçlarımızla dağıtım gerçekleştiriyoruz.

Ödemeler sistem üzerinden MasterPass altyapısıyla kredi kartıyla ya da BKM Express ile yapılıyor. Getir’in hikayesi BiTaksi’nin başarısının üzerine kurulu. BiTaksi’de taksileri paneldeki haritada hareket ederken gördüğümde bu taksilerin yerine başka ticari araçlar olsa, ihtiyaç maddeleri de içinde olsa, çok kısa sürede de insanlara götürsek iyi olmaz mı diye düşündüm. Böyle doğmuş bir proje. Büyükşehir hayatında en kıtlığını çektiğimiz şeylerden biri zaman. Zamanı insanlara kazandıran bir şey yapalım dedik. Kaybettiğiniz zamanı yerine koyacak bir mekanizma henüz yok. Yoğun çalışma hayatı, stresli şehir yaşamından sonra ufak bir ihtiyacınız için aşağı yukarı yarım saatinizi verip, kalkıp bir yere alışverişe gidip, varsa arabanızı park edip, kasadan geçip bir sürü işle uğraşmak birçok için sıkıcı ve zaman kaybı. Halbuki bulunduğunuz yere o ihtiyaç maddesinin çok kısa bir süre içinde gelmesi büyük bir kolaylık unsuru oluyor.

Dolayısıyla büyükşehirde yaşayan, zamanı kısıtlı insanlar için Getir’in önemli bir hizmet olduğunu düşünüyoruz. Şu zaman kadarki Getir’in performansı da bizi haklı çıkarıyor. Yüzlerce ihtiyaç maddesini istenilen noktaya ortalama 10 dakika gibi bir sürede 7/24 götürülmesi ve tüketiciyle buluşturulması başarıya ulaşma formülümüz oldu. İndirilme sayımız 800 bine yaklaştı. Günlük ortalama 3 bin 500 sipariş teslimatı gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar kurucuların katkıları ve sermayeleriyle iş kuruldu. Bizim gibi teknoloji işleri yatırım almaya açık işler.

Yatırım almak gibi bir planımız ilerleyen günler için elbette ki var. Getir’i önümüzdeki yıllarda dünyanın birçok büyük şehrine taşımayı planlıyoruz. Öncelikli hedefimiz yurtdışı ağı oluşturmak ve buralarda başarılı olmak. Bu yıl bitmeden San Francisco’da hizmet vermek için çalışmalarımız devam ediyor. Dubai ve Londra da hedeflerimiz arasında. Ayrıca 'getir' gibi Türkçe bir kelimeyi dünyaya öğretmek ve sevdirmek istiyoruz."