OSB Yıldızları Araştırmması


Girişimcinin yeni araç seti Ciz.io, 2 bin girişimci üyeye ulaştı

Barış Soydan

 

Başta internet girişimcileri olmak üzere tüm girişimciler için ‘gerçekten işe yarayan ve zaman kazandıran’ hazır formatlı şablonlar ve ufuk açıcı örnek çalışmalar sunmayı hedefleyen Ciz.io, 2 bin'in üzerinde kullanıcıya ulaştı. Bir DAM Start-up Studio girişimi olan Ciz.io, en kısa tanımıyla ‘girişimcilerin iş modeli tanımlayabileceği ve bu iş modelini dilediği gibi paylaşabileceği online bir araç seti. 2014 yılında ‘public beta’ sürecine geçmiş ve herkesin kullanımına açılan Ciz.io’ya girişimciler basit bir form aracılığıyla tamamen ücretsiz kayıt olabiliyorlar. Sonrasındaysa girişimcilerin iş fikirlerini başkalarına aktarmak için dilediği kadar kanvas (şablon) oluşturması, bu kanvasları ön izleyebilmesi ya da girişimciye özel olarak üretilen bir url vasıtasıyla paylaşılması mümkün. Ciz.io; aynı zamanda içinde bulundurduğu örnek iş modeli kanvasları ve açıklayıcı metinlerle eğitici bir rol üstleniyor. Tamamen Türkiye’de bulunan girişimciler için hayata geçirilen Ciz.io şu an Türkçe ve İngilizce olarak kullanıcılarına ulaşıyor.

Bugün itibarıyla 2 bin girişimci kullanıcıya sahip Ciz.io’nun Kurucu Başkanı Yakup Bayrak “girişimci dostu girişimleri” ile ilgili olarak şunları söyledi; “Ciz.io 2015 yılında kullanıcı bazında aylık %7’lik bir büyüme ile ilerledi. Sistemde şu anda yaratılmış 925 adet iş fikri yer alıyor. Kullanıcılarımızın %78’i erkek ve ağırlıklı yaş ortalamamız 25-34 grubunda bulunuyor. Ciz.io coğrafi olarak, İngilizce dil desteğinin de eklenmesiyle 97 ülkeden trafik alır konuma geldi ve sadece pazarlama sitesi 10 binin üzerinde tekil ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Hedefimiz, 2016 sonuna kadar 20 bin girişimcinin serüveninde yola çıkış noktası olarak konumlanmak, en değerli ve kolay kullanılabilir girişimcilik araç setini kullanıcılarımıza sunabilmek ve yatırımcı ekosistemi için rafine ve zengin bir girişimci veri tabanı sunabilmektir. Başta inkübasyon ofisleri olmak üzere girişimciye ve girişimciliğin önündeki engelleri aşmamıza destek olmayı amaçlayan her tür tüzel kimlik ve gerçek kişi ile iş birliğine giderek Ciz.io'yu zenginleştirmek ana hedefimiz.”
Şu anda “İş Modeli Kanvası” ve ‘Lean Startup’ yani yalın girişim modeline ihtiyaç duyanlar için “Lean Kanvas” sunan Ciz.io’da iş modelleri PDF olarak export edilebiliyor, preview özelliği ile baskı alınabiliyor ve yatırımcı sunumuna giden yolda daha birçok zengin araçlara ulaşılabiliyor. Geliştirme sürecinde UX Analytics sayesinde tespit edilen UX geliştirmeleri ile Ciz.io’yu bir adım daha kullanılabilir kıldıklarını söyleyen Yakup Bayrak, 2016’daki yol haritaları ile ilgili şunları ekledi: “2016'nın ilk çeyreğinde Ciz.io içerisindeki örnek iş modelleri sayısını artırmayı, SWOT analizi ve Hedef Kitle Segmentasyonu (Persona) şablonlarını devreye almayı planlıyoruz. Akabinde girişimcilerin yatırımcı sunumlarında kullanabilecekleri "kolay doldurulabilir" Powerpoint ve Keynote sunum tasarımlarını Ciz.io'ya dahil edeceğiz. Eş zamanlı olarak girişimcilerin finansal öngörülerini ve EbitDA hesaplamalarını kolaylıkla yapabilmelerini mümkün kılacak "hesaplayıcılar" özelliğini de girişimcilerin kullanımına yine ücretsiz olarak sunacağız.”