ARGE 250


Google projenin liderliğini yürüten Türk startup...

Barış Soydan

 

 Startup'lar anlatıyor...

Blesh CEO’su Devrim Sönmez:

 

“Google’ın önderlik ettiği Physical Web projesinin beacon cihazlarını geliştiren ve dünyada satmaya başlayan ilk şirketiz. Projenin bir parçası olan Eddystone beacon cihazlarının da sayılı yetkili satıcılarından biriyiz.”

“Blesh'i Uğur Gökdere, Selçuk Kızılkaya ve ben akıllı telefon ve cihazlara, hassasiyeti yüksek lokasyon bilgisi sağlamak vizyonuyla 2013 yılı sonunda yaklaşık bir yıl süren bir yatırım sürecinin ardından kurduk. 2013'te dört farklı prototip ürün geliştirdik. Bu ürünlerden dördüncüsünü ticarileştirmeye karar vererek 2013 sonunda Bluetooth Smart donanımlı sensörleri ve onu mobil teknolojilerle buluşturan yazılım platformlarını Türkiye ve dünyada piyasaya sunduk. Bu sensörler 'beacon' olarak da biliniyor ve Apple tarafından iBeacon olarak markalaşmış durumda. Bu çerçevede tüm sektörlerde mikrolokasyon bazlı iletişim ve mobil reklamcılık için kullanılıyor. Beacon platformu, pek çok değişik sektör ve alanda avantaj sunuyor. Bunların başında bankacılık ve sigortacılık, perakende, havacılık, kamu ve belediyeler ve sağlık geliyor. İki yıl içerisinde 51 ilde, 200’ü aşkın AVM, banka, havaalanı, metro istasyonu, cafe ve restaurant’lar gibi alanlara 13 bini aşkın sensör yerleştirdik. Bu sensörler aracılığıyla markalar ve şirketler, müşterileriyle konum bazlı, hedefli ve izinli iletişim kurabiliyor. Bunların yanı sıra Google’ın önderlik ettiği Physical Web projesinin beacon cihazlarını geliştiren ve dünyada satmaya başlayan ilk şirketiz. Projenin bir parçası olan Eddystone beacon cihazlarının da sayılı yetkili satıcılarından olduğumuz için dünyada 3 bini aşkın mobil uygulama geliştirici ile iletişim halindeyiz. Bu süre içinde global alanda da bu konuda önde gelen beacon şirketlerinden biri olduk.

Fiziksel ve dijital dünyanın giderek daha fazla kesiştiği bir dönemdeyiz ve Blesh olarak bu dönüşümün getirdiği fırsatları çok yakından takip ediyoruz. Google ile işbirliği yaptığımız Physical Web ve Eddystone beacon cihazlarının 50’den fazlaya ülkeye satışını gerçekleştirdik. Aylık 150 milyonu aşan işlemden elde ettiğimiz verilerin yönetimini sağlıyoruz ve bunun bizim için yakın gelecekte çok büyük değer yaratacağına inanıyoruz. Bu bilgiler bize tüketicilerin davranışları, tercihleri ve istekleri konusunda baz oluşturabilecek ve onlarla çok daha anlamlı, faydalı ve hedefli iletişim yapılmasına destek olacak. Bu konuda Google gibi bir dünya devinin işbirliği yapmayı tercih ettiği ve yeni projelerinde de ilk ulaştığı şirketlerden biri olmak bizi gururlandırıyor.

Yıl sonunda Türkiye genelinde 30 bin sensörü aşmayı hedefliyoruz. Silikon Vadisi - Palo Alto’da da bir ofisimiz bulunuyor. Buradan ABD’deki iş ortaklarımız Google ve Intel ile olan projelerimizi geliştiriyoruz. Bu yıl, bu projelerinin adedini artırıp yeni işbirlikleri için kaynak ayıracağız. İlk yatırım turunu Turgut Gürsoy’un önderliğinde Ali Sabancı, Emre Berkin ve Kemal Cılız’ın katılımıyla tamamladık. 2015 Aralık ayı itibariyle açılan Series A turunda ise mevcut yatırımcıların yanı sıra TRPE Capital ilk kurumsal yatırımcı olarak yer aldı. Hem Türkiye’deki hem de ABD ofisindeki ekibini de büyüterek küresel ölçekte rekabet gücümüzü artırmaya odaklanacak.