AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Dijital girişimcilerin dikkatine

Barış Soydan

IBM’in Türkiye’deki yeni girişimcilere danışmanlık ve teknoloji desteği sağladığı IBM SmartCamp etkinliğine son başvurular 2 Eylül 2015 tarihinde bitiyor.
Son beş yıl içinde kurulmuş olan ve bulut üzerinde enerji, sağlık, ulaşım, e-devlet hizmetleri gibi temel alanlarda karşı karşıya olduğu sorunlara çözümler sunan startup’ların danışmanlar ve yatırımcılarla biraraya geldiği IBM SmartCamp 2015, bu yılda yeni nesil girişimcilerin buluşma noktası oluyor.
İstanbul’un da aralarında yer aldığı dünya çapında 30 şehirde gerçekleştirilen IBM SmartCamp 2015’in etkinliğinin Türkiye ayağı için başvurular 2 Eylül 2015 tarihinde son bulacak. ODTÜ TEKNOKENT ve Etohum ortaklığı ile düzenlenen etkinliğin yarı finalleri 7 Eylül’de Ankara ODTÜ TEKNOKENT ve 9 Eylül’de Startershub’da gerçekleştirilirken İstanbul finali ise 16 Eylül tarihinde F.M.V. Işık Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak. 30 şehir birincilerinin ilk 10’a girmek için yarışacağı IBM SmartCamp’in final etkinliği ise Şubat 2016’da Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenecek olan LAUNCH organizasyonunda yapılacak.
IBM SmartCamp yeni girişimcilerin uluslararası düzeyde bir araya geldiği bir etkileşim ve gelişim ortamı yaratıyor. Yeni girişimciler, kendilerini heyecanla destekleyecek yatırımcılarla tanışmak, kendi becerilerini geliştirmek, ürün ve hizmetlerini geliştirmek imkanlarına kavuşuyorlar. IBM SmartCamp, finaline katılma hakkı kazanan girişimciler ise, şirketlerini uluslararası yatırımcı ekosistemine tanıtma imkanına kavuşuyor.
Girişimcileri, yatırımcıları ve deneyimli danışmanları bir araya getiren çok özel küresel bir program olan IBM SmartCamp, faaliyet süresi 5 yılı aşmamış, küresel vizyonu olan ve akıllı dünya için bulut üzerinde çözüm üreten girişimcilere açık olacak. Bu yıl SmartCamp finalistlerine Silikon Vadisi deneyimi yaşatmak için melek yatırımcı ve seri girişimci Jason Calacanis ve LAUNCH organizasyonuyla işbirliği yapan IBM, finallerin gerçekleşeceği 16 Eylül tarihinde katılımcılara gün boyunca seçkin mentorlardan tavsiyeler alma imkanı da sunacak. Türkiye finalistleri IBM'den senelik 120.000 Dolar’a kadar ücretsiz bulut servisleri kazanmanın yanı sıra Launch Festival’de canlı sunu yapma fırsatı, IBM Global Entrepreneur of the Year ödülü ve 25.000 Dolar yatırım ile LAUNCH inkübasyonda yer alma şansını da elde edecekler.
Girişimcileri IBM SmartCamp’e katılmaya davet eden IBM Ekosistem Müdürü Jale Akyel “Her sektörden firmalar müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için yeniliğe açlar. IBM Küresel Girişimcilik Programı dahilinde gerçekleştirdiğimiz IBM SmartCamp ile girişimcilerin yeni iş ve yatırım fırsatları yakalamalarına yardımcı oluyoruz” dedi.
IBM SmartCamp 2015 ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve başvuru yapmak için: www.smartcamp2015.com/istanbul/