ARGE 250


Kahve makinesini buluta bağlayan startup!

Turkishtime Dergi

 

IVEN, nesnelerin interneti alanında şirketlere bulut platformu hizmeti sunan bir şirket. Yerli bir girişim olan ve 2014 yılında, dört ortak tarafından (Erol Batuhan Özden, Berk Baydur, M.Sedat Güngör, Murat Cansoy) Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu’ndan alınan yatırımla kurulan şirket, kısa sürede büyüyerek müşteri portföyünü genişletti. IVEN’in İstanbul’daki merkez ofisinin dışında ABD ve Kanada’da ofisleri bulunuyor.

Aylık abonelik modeliyle gelir sağlayan şirketin müşterileri arasında Arzum, Vestel ve Encore Networks gibi büyük firmalar yer alıyor. Müşterilerinin her biri için çok önemli projelerin hayata geçmesine yardımcı olan IVEN’in son olarak gerçekleştirdiği projeler arasında Arzum Okka Türk Kahvesi Makinesi projesi bulunuyor. Bu proje kapsamında IVEN, Arzum’un Türk kahvesi makinelerini bağlantılı hale getirerek onları bulut platformuna bağladı. Bu sayede Arzum, sadece cihazın gelecekteki modellerinin geliştirme süreçlerinde kullanılabilecek yararlı veriler edinmekle ve satış sonrası hizmetleri daha verimli hale getirmekle kalmadı, aynı zamanda ürünün tek seferlik satışından elde edilen gelir modelinden abonelik tabanlı gelir modeline geçiş yaptı.

IVEN, nesnelerin internetine uyum sağlamak isteyen şirketlerin cihazlarını bağlantılı hale getiren ve bu cihazları bir bulut platformuna entegre ediyor. Bu sayede şirketler, cihazlarını sürekli olarak takip edebiliyor ve oluşan sorunlara kısa bir sürede müdahale edebilmekle birlikte, cihazdan elde edilen veriler sayesinde oluşabilecek sorunlardan da önceden haberdar olabiliyor. Ayrıca cihazlardan gerçek zamanlı olarak elde edilen veriler, çok hızlı bir şekilde aksiyon alınmasını ve bu sayede iş süreçlerinin hızlanarak verimliliğin artmasını sağlıyor.