ARGE 250


Kapalıçarşı’dan çıkan Fintech devi

Turkishtime Dergi

 

Turkishtime özel röportaj...

Dile kolay, 260 milyon dolar ciro… Kapalıçarşı’da doğan para gönderme şirketi Cemete’nin cirosu bu rakama ulaştı. Şimdi ödeme kartları işine giriyorlar.
Cemete, para gönderme sistemleri alanında uluslararası devler Western Union ve MoneyGram’a kafa tutan iki yerliden biri. Diğer yerli olan UPT’nin arkasında Aktifbank var. Cemete ise arkasını büyük bir finans kurumuna yaslamadan faaliyet gösteriyor. Kurucuları Kapalıçarşı’nın önde gelen esnafları Metin Özer ve Saim Kalmaz. Dile kolay, şirket geçtiğimiz yıl 260 milyon dolar ciroya ulaştı. Ve şimdi yeni Genel Müdür Onur Baran Çağlar yönetiminde yeniden yapılanıyor.

Çağlar, göreve geldikten sonra bir yandan şirketin dışarıya açık yüzünü, yani kurumsal kimliğini yenilerken bir yandan da teknolojik altyapıyı değiştirdi. Bir yandan da daha çok müşteriye ulaşabilmek için bir büyük kamu bankasıyla anlaşmaya çalışıyorlar. Cemete şube sayısını da artırmayı hedefliyor. Yukarıda sözünü ettiğim 260 milyon dolarlık ciroyu Laleli ve Eminönü’ndeki iki şubede yapıyorlar. Kısa süre içinde Antalya’da iki, İstanbul’da iki olmak üzere dört şube daha açacaklar. Hedefleri iddialı: Bu yıl toplam “franchise” şube sayısını 10’a çıkarmak istiyorlar. Ama asıl mağaza içlerinde yer alan “corner” tipi acentelerle büyüyecekler. Genel Müdür Çağlar, 500’e yakın mağaza içi acente kurmayı hedeflediklerini söylüyor.

Western Union, Moneygram gibi devlerle rekabet kolay değil. Cemete, müşterileri kendisine çekebilmek için daha düşük komisyon oranları sunuyor.

Cemete, aslında bir fintech (finans teknolojileri) şirketi. Ana faaliyet alanı para gönderme olsa da, yakın gelecekte ödeme kartı işine girmeye hazırlanıyorlar. Bunun için elbette lisans almaları gerekiyordu. Nitekim Cemete, 2014’te çıkan ödeme hizmetleri ve elektronik para kanunu kapsamında ilk lisans alan şirketlerden biri oldu. Sözünü ettiğimiz yasa üç alanı denetliyor: Fatura tahsilatı, para transferi ve elektronik para. Üçüncü lisans alanı, para işlevi görecek kartlar, elektronik sistemler geliştirme işini düzenliyor. Genel Müdür Onur Baran Çağlar, “Elektronik para kapsamında ön ödemeli kartlar çıkaracağız” diyor. Cemete imzalı kartlar ön ödemeli olacak. Bu kapsamda üniversite kartlarını dönüştürmek, öğrencilerin kullandığı kartların hem ulaştırma hem de alışverişte kullanılmasını sağlamayı hedefliyorlar.