Turkishtime AR-GE 250


Kizlarsoruyor.com internette nasıl fenomen oldu?

Barış Soydan

 

Özel röportaj

Kızlarsoruyor.com, internette ziyaretçi rekorları kırıyor. Sitenin arkasında Amerika’da yaşayan yazılımcı Tolga Ataseven var.

Kızlarsoruyor.com, son dönemde internetin en çok konuşulan siteleri arasında yer alıyor. Ziyaretçi sayısı açısından Türkiye’nin en köklü ve güçlü siteleriyle yarışıyorlar. Üstelik zirveye birkaç senede çıktılar. Kizlarsoruyor.com’un bu rakamlara ciddi anlamda hiç reklam yapmadan geldiğini de vurgulamak gerek. Tanrıseven, “Sadece kuruluş döneminde Facebook ve Google’da 10 bin dolarlık reklam yaptık” diyor. Kızlarsoruyor.com’un başarı sırrını öğrenmek üzere geçtiğimiz ay kurucusu ve CEO’su Tolga Tanrıseven’le konuştum. Bilgisayar mühendisi olan Tanrıseven yaklaşık 15 yıldır Amerika’da yaşıyor. Işık Üniversitesi’nde bilgisiyar alanında eğitim aldıktan sonra 2000 yılının sonunda master için ABD’ye gitmiş. Kizlarsoruyor.com aslında Amerika için geliştirdiği Girlsaskguys.com sitesinin Türkiye’ye uyarlanmış şekli. Tanrıseven, 2008 yılında Girlsaskguys.com’un yazılımını “hobi” olarak yazdığını söylüyor. Sitenin fikri ise Amerika’da bir barda başından geçen bir olaya dayanıyor. Bir gün bir barda bir kızla konuşmak için başka bir kızdan fikir alıyor. Ve aldığı tavsiyelerin çok işe yaradığını görüyor. Ve kızlarla erkeklerin birbirlerine soru soracağı Girlsaskguys.com’un yazılımını yazmaya başlıyor. 2011 yılında Türkiye’ye uyarlamaya karar veriyor. Ve büyük bir başarı kazanıyor. Başarı derken elbette ziyaretçi sayılarını kastediyoruz. Sitenin günlük 400-500 bin ziyaretçisi var. Aylık ziyaretçi sayısı ise 9 milyon. Kizlarsoruyor.com’un sırrı, Tanrıseven’e göre “komünite” oluşturmayı başarmış olmasında. Bu açıdan, Ekşisözlük gibi sitelerin daha önce başardığı şeyi tekrarlamış gibi görünüyor. Sitenin Türkiye’de 350 bin üyesi var. Dünya genelindeki üye sayısı ise 800 bin.

Günde 7-8 bin soru soruluyor. Bu sorulara bir günde 160 bin görüş geliyor. Kullanıcı kitlesi 18-27 yaş ağırlıklı. Sorulan sorular arasında ilişkiler, moda gibi konular ağırlık oluşturuyor.

Başlangıçta kızlar ve erkeklerin sorularından (ve cevaplarından) ibaret olan site kullanıcıların çeşitli konulardaki görüşlerini yazdığı “Bence” bölümüyle genişledi. Buna rağmen Kizlarsoruyor.com kullanıcıları, Ekşisözlük’ten farklı olarak politikaya genellikle uzak duruyorlar.

Kizlarsoruyor.com’un ziyaretçi sayısındaki artış yatırımları da beraberinde getirdi. Site 2014 yılında 1 milyon dolar yatırım almıştı. Eylül ayında 1 milyon dolar daha yatırım aldı. Yatırımlar, sitenin büyütülmesine yönelik faaliyetlere gidiyor. Sitede 22 kişi çalışıyor ve bu sayının artacağı anlaşılıyor. Hedefte, trafiğin yüzde 70’nin geldiği mobil taraftaki etkinliği artırmak var. Tanrıseven, aldıkları yeni yatırımla sitenin mobil aplikasyonlarını tamamlayacaklarını söylüyor.

Kizlarsoruyor.com henüz kara geçmiş değil. Ama öncelikli hedef kar etmek de değil. Tanrıseven önceliği siteyi büyütmeye verdiklerini söylüyor… Hedefleri Türkiye’de aylık ziyaretçi sayısını 16 milyona çıkarmak. Tanrıseven, dijital reklam pastasındaki büyümeye paralel olarak Kizlarsoruyor.com’un gelirlerinin de artacağını söylüyor ve bunu ingilizce bir atasözüyle açıklıyor: “Para gözü takip eder.” Gözün internette olduğuna hiçbir şüphe yok…