AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Melek Yatırım Ağı için işbirliği

Ersin Kaplan

İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ile Keiretsu Forum arasında Melek Yatırım Ağı işbirliği anlaşması imzalandı. Toplantıda konuşan İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Önder Yılmaz, “ŞEHİR ve dünyanın en büyük melek yatırımcı ağı Keiretsu Forum arasındaki bu anlaşma Türkiye’deki melek yatırım ağları ile üniversiteler arasındaki işbirliklerine örnek teşkil etmesi açısından çok önemli dedi.

İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Keiretsu Forum arasında Melek Yatırım Ağı işbirliği anlaşması imzalandı. İmza törenine, İstanbul Şehir Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Önder Yılmaz, incubacity Kuluçka Merkezi Uzmanı Bülent Yılmaz, Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Can K. Methson, Keiretsu Forum Türkiye Yatırımcı İlişkileri Yöneticisi Cem Ötkün ve Keiretsu Forum Girişimci İlişkileri Yöneticisi Yusuf Ozan Üstebay katıldı.

Toplantıda konuşan ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Önder Yılmaz, “İşbirliğindeki beklentimiz; ŞEHİR Teknoloji Transfer Ofisi kapsamında yatırımcı ekosistemimizi genişletmek. Keiretsu Forum’un bunun önemli oyuncularından biri olacağını ve birlikte fırsatlar yaratacağımızı düşünüyoruz. Önceliğimiz başarı örnekleri ortaya çıkarmak. İstanbul Şehir Üniversitesi ve Keiretsu Forum’un bu anlaşması Türkiye’deki melek yatırım ağları ile üniversiteler arasındaki işbirliklerine örnek teşkil etmesi açısından çok önemli” dedi.

Keiretsu Forum Genel Müdürü Can K. Methson da, “Keiretsu Forum 2000 yılında San Francisco’da kurulmuş bir melek yatırımcı ağı. Hali hazırda 3 kıtada 39 farklı ofiste faaliyetlerini devam ettiriyor ve dünyanın en büyük melek yatırımcı ağı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’de 3 yıldır faaliyetlerimizi sürdürüyoruz, İstanbul Şehir Üniversitesi ile beraber ve Teknoloji Transfer Ofisi ile gerçekleştirdiğimiz bu anlaşma bizim için çok değerli” dedi. Melek yatırımcılık ve girişimcilik eko sisteminin Türkiye’de büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu belirten Methson, “Bu anlamda iki kurumun ortak geliştireceği çalışmaların ve bu eko sistemde yaratacağı sinerjinin de büyük potansiyeli olacağı düşüncesindeyim” diye konuştu.

incubacity Kuluçka Merkezi Uzmanı Bülent Yılmaz ise “Aslında girişimcilik ve yatırımcı eko sisteminde iki farklı ama birbirini tamamlayıcı rollere sahip oyuncularız. Keiretsu Forum’un kendi bünyesindeki formata uygun olarak girişim tarama toplantıları gerçekleştirip akabinde de forum toplantılarına incubacity’nin hazırladığı ve destek verdiği girişimleri yönlendirmeyi planlıyoruz” dedi.