ARGE250


Microsoft girişimcilere hangi destekleri veriyor?

Barış Soydan

 Turkishtime özel

Microsoft, BizSpark ve BizSpark Plus programlarıyla yazılım girişimcilerini destekleyerek tüm platformlarda destekleme özelliği olan Visual Studio ve Azure'u kullanma şansı elde ediyor.

 

 

Microsoft, tüm dünyada yazılım girişimcilerini destekleyen BizSpark ve BizSpark Plus programlarıyla yazılımcı ekosistemini geliştiriyor ve fikirlere destek sunuyor. 5 yıldan küçük veya yıllık 250 bin doların altında ciroya sahip yazılım sektörü start-up'larının dahil olabildiği programla, girişimciler birçok avantaj elde ediyor. Kuluçka aşaması veya başlangıç aşamasındaki girişimler, yalnızca maliyet avantajı elde ediyor ve Microsoft mentorluğunda büyüyor.

Genç nüfusun yazılım sektörü için iyi bir potansiyel oluşturduğunu söyleyen Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Cavit Yantaç, “Yazılım girişimcilerin maliyet, teknoloji desteği, pazarlama, pazar gibipek çok konuda desteklenmesi gerekiyor. Biz aralarında TEB, Girişim Evi, İTÜ Arıteknokent, Girişim Fabrikası, E-tohum, StartersHub'ında olduğu destekçi iş ortaklarımızla brlikte yazılım girişimcisinin desteklenmesini kurumsal bir programla sürdürüyoruz” diyor.

Microsoft, bu program kapsamında, BizSpark üyelerine 120 bin dolar tutarında bulut platformu Azure'un kullanım hakkını ücretsiz veriyor. Ayrıca, maksimum beş yaşında olan ve şirketleşmemiş girişimcilerin üç yıl boyunca,Microsoft'un uygulama geliştirme platformu Visual Studio ve farklı Microsoft teknolojilerini ücretsiz kullanım hakkı sunuyor. Sonrasında üç yıl boyunca gelişim gösteren ve yıllık cirosu 1 milyın dolara kadar olan şirketler, potansiyelleri ve Microsoft Azure'u kullanma kapasiteleri göz önüne alınarak bir üst destek programı olan BizSpark Plus'a dahil ediliyor.

(Fotograf: Microsoft Türkiye Yazılım Geliştirme Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı  Cavit Yantaç)