AR-GE 250 AR-GE 250 AR-GE 250


Netflix'ten öğrenmemiz gereken 4 şey

Turkishtime Dergi

Netflix 2016 yılını 94 milyon abone ile kapatmıştı. 2017'nin ilk bölümünde ise abone sayısını 20 milyon yükseltti. Bu başarı tesadüf olamaz. Redbooth İçerik Pazarlama Yöneticisi Dennis Williams da bunun tesadüf olmadığına hem fikir. Üstelik Netflix'ten öğrenmemiz gerekenler olduğunu da düşünüyor. İşte Williams'a göre medya devinden öğrenmemiz gereken 4 şey:

1- Bağımsız ürünler üzerine kendinizi geliştirin

Netflix'in geleneksel pazarlama yöntemlerini benimsemediği kesin. Üstelik sınırları zorlama konusunda da istekli yöntemleri kullanıyor. Risk alıyor. Risk aldığı yatırımların çoğunda da geri dönüş tatmin edici. Örneğin, bünyesine yeni kattığı Black Mirror dizisi için yeni bir aplikasyon yaratan Netflix, dizinin meraklılarını daha da etkilemeyi başardı. Teknolojinin neden olabileceği korkutucu sonuçların incelendiği dizinin gerçek hayata uyarlandığı bu aplikasyon büyük ses getirdi. Artık izleyiciler bir diziden çok gerçek hayata entegre bir oluşum izlediklerinin farkına vardılar.

2- Özgün içeriklere yatırım yapın

Netflix en özgün içeriklerin peşinde. Başarısını da bu yolla elde ettiğini söylemek mümkün. 2017'de içeriklere 6 milyar dolar harcanması planlanıyor. 2016'nın sadece son üç ayında 1.5 milyar ABD abonesi edindiğini ve bunun kaynağının özgün içerikler olduğunu düşünürsek Netflix yeni içeriklerin peşinde olmakta haksız değil.

3- Verilere dikkat

Netflix edindiği verileri çok iyi kullanıyor. Kullanıcı hareketlerini gözlemleyen sistemini oturtan Netflix uygulama içi düzeltmelerini bu verileri dikkate alarak gerçekleştiriyor. İzleyici günün hangi saati ne kadar izleme yaptı, hangi sahnede durdurdu, videoyu ne zaman ileri ya da geri aldı... Pazar ihtiyacı haricinde hali hazırda edindiği kullanıcıların ihtiyaçlarını da önemsiyor.

4- Viral olmanın dürüst hali

'Viral olmak' ne kadar da popüler bir sanmıyorum. Sosyal medyayı kullanma konusunda Netflix'ten öğrenmemiz gerekenler var. İnsanları doğru ve dürüst yönlendirmek mümkün. Bunu da Netflix iyi başarıyor.