AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


ODTÜ Teknokent'ten genç girişimcilere 150 bin TL destek!

Turkishtime Dergi

Teknoloji ve yenilik odaklı fikir sahipleri, ODTÜ TEKNOKENT bünyesinde yürütülen T-BİGG programıyla, TÜBİTAK’tan 150 bin TL’lik desteği alarak kendi şirketlerini kurma fırsatını yakalayabilecek.

ODTÜ TEKNOKENT, 2012 yılından bu yana devam eden TÜBİTAK 1512 Sermaye Desteği Programı 1. Aşama uygulayıcı kuruluşu olarak T-BİGG kapsamında girişimcilere destek oluyor. Girişimcilere yönelik program ile ön kuluçka aşamasında gerçekleştirilen eğitim kampı, ODTÜ TEKNOKENT iletişim ağında yer alan deneyimli kişilerden mentorluk ve danışmanlık, yatırımcılar ile görüşme, fikir alışverişi ve TÜBİTAK BİGG 2. Aşama değerlendirmeleri için gereken iş planı eğitimleri sunuluyor.

T-BİGG programına kabul edilen tüm ekipler, ön kuluçka programına kabul edilerek alanında uzman eğitmenlerden eğitim alma şansı yakalıyor. Süreç dâhilinde zengin ODTÜ TEKNOKENT mentor havuzundan faydalanan ekipler teknik, ticari ve idari konularda mentorlarından bilgi alışverişinde bulunarak gelişimlerini pekiştirecekler. T-BİGG kapsamında iş fikri doğrulanma eğitimlerini başarıyla tamamlayarak iş planlarını hazırlayan ekipler, TÜBİTAK’a bildirilmeye hak kazanacak.

TÜBİTAK değerlendirmesi sonucu destekle almaya hak kazandığında ODTÜ TEKNOKENT Kuluçka Merkezi’nde şirketleşme fırsatı ve ODTÜ TEKNOKENT’in ABD’nin San Francisco şehrinde yer alan T-Jump hızlandırma merkezinde eğitim alma şansı da yakalayabiliyor. Bu doğrultuda başvuru koşullarını sağlayan girişimcilere global anlamda en etkili hızlandırma programlarına başvuru desteği de sağlanıyor. Ayrıca ODTÜ TEKNOKENT iletişim ağından faydalanma, ulusal ve uluslararası yatırımcılarla görüşme fırsatı ve T-JUMP Ventures'ın portföyünde değerlendirilerek yatırım alma şansı girişimcileri bekliyor.

T-BİGG programının 2015 döneminde girişimci sayısı kabul sayısı oranında en başarılı uygulayıcı kuruluşu olan ODTÜ TEKNOKENT, bu yıl da girişimcilik ekosisteminin gelişmesinde öncü rol oynarken, 13 yıllık deneyimiyle  girişimci adaylarının tüm ihtiyaçlarına yönelik bir BİGG programı hazırladı. Hazırlanan bu yeni programla daha çok sayıda girişimcinin desteklenmesini hedefleniyor.

Teknoloji ve yenilik odaklı fikri olanlar girişimciler için T-BİGG programı 2017 yılı başvuruları 17 Nisan 2017 tarihine kadar tbigg.com sitesi üzerinden kabul ediliyor.