ARGE 250


'Online dating'de bir başarı hikayesi daha...

Ersin Kaplan

İki genç girişimcinin geliştirdiği mobil uygulama SupportGirls İngiltere merkezli Harlex Projects’ten aldığı 1.2 milyon dolarlık yatırımın ardından gözünü yeni pazarlara dikti. Kadınların ücretsiz, erkeklerin ise ayda 50 dolar ödeyerek kullanabildikleri SupportGirls, sekiz ay gibi kısa bir süre içinde 100 bini aşkın kullanıcıya ulaşmayı başardı. Konuma göre arama özelliğinin yanı sıra yazılı ve görüntülü sohbet özellikleri de bulunan SupportGirls, dünyanın kendi alanında en çok tercih edilen uygulaması olmaya aday.

Türk girişimciler Berhan Kongel ve Cömert Tülümen tarafından geliştirilen mobil uygulama SupportGirls, tüm dünyada büyük ilgi görüyor. SupportGirls 2015’in Mayıs ayında kullanıma sunulmasının ardından yalnızca 4 ay içinde 40 bin kullanıcıya ulaşınca, uluslararası yatırım şirketlerinin de radarına girdi. Geçtiğimiz Ağustos ayında İngiltere merkezli Harlex Projects’ten aldığı 1,2 milyon dolar tutarındaki yatırım sonrasında Avrupa’nın yanı sıra Türkiye, Ortadoğu ile Kuzey Afrika pazarlarında hızla büyüyen uygulama, bugün itibariyle kullanıcısı sayısını 100 binin üzerine çıkarmayı başarmış bulunuyor. 2016’da 500 bin kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen SupportGirls özellikle Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında liderliğe oynamayı amaçlıyor. Uygulama daha şimdiden 7 ülkenin mobil marketlerinde ilk 10 uygulama içerisinde kendine yer edindi.

SupportGirls, bugüne dek geliştirilen arkadaşlık ve ‘online dating’ platformlarından farklı olarak, kadınlarda ve erkeklerde sadece belirli grupları hedefliyor. Başarılı ve varlıklı erkekleri, güzel kadınlarla bir araya getirmeyi amaçlayan uygulama, bu kriterleri arka planda çalışan reyting, otomatik filtreleme ve hesap onaylama algoritmalarıyla sağlıyor.

SupportGirls hayalleri gerçekleştiriyor…

SupportGirls’ü hayata geçiren girişimciler Berhan Kongel ve Cömert Tülümen, uygulamayı geliştirirken insanların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmayı hedeflediklerinin altını çiziyor. Berhan Kongel, SupportGirls uygulaması hakkında şu bilgileri veriyor: “Uygulamayı kurgulamadan önce yaptığımız araştırma ve anketler, her 10 kadından sekizinin bir erkekte aradığı özellikler arasında ‘başarılı/zengin’ olmasının; her 10 erkekten dokuzunun ise bir kadında aradığı özellikler arasında ‘güzel’in ilk sırada bulunduğunu gösterdi. Açıkçası, dünyada bu konumlandırmayı yapmak istemeyecek bir ‘online dating’ ürünü olduğunu da düşünmüyoruz. Kullanıcılar da aslında içten içe, ‘playful dating’ olarak da adlandırılan bu tür platformlarda iletişime geçtikleri herkesin bu özelliklere sahip olduğunu hayal ediyorlar. Kadın profiller, ayaklarını yerden kesecek, başarılı, hem eğlenebileceği hem de evlenebileceği bir erkek ararken; erkek profiller de güzel kadınlarla beraber görünmek istiyorlar. Biz, şu anda hedeflediğimiz pazarlarda bunu gerçeğe dönüştüren en iyi uygulama olduğumuza inanıyoruz. İnsanların hayallerini gerçeğe dönüştürmek için yola çıktık ve bunu başardığımızı görmekten dolayı da mutluyuz.”

Kadınlar ücretsiz kullanıyor

Kadınların şimdilik herhangi bir ücret ödemeden kullanabildikleri SupportGirls için erkek kullanıcılar ayda 50 dolar ödüyorlar. Bu fiyat politikasını ‘zengin erkek/güzel kadın’ oranını belirledikleri seviyede tutmak için oluşturduklarını söyleyen Cömert Tülümen, “Şu anda 100 bini aşkın kullanıcımızın 5 binini premium erkek kullanıcılar oluşturuyor, bunların da yüzde 20’si Türkiye’den. Kullanıma sunulalı henüz 8 ay olmasına karşın, uygulamanın gerek yatırımcılardan gerekse kullanıcılardan gördüğü ilginin yanında, ‘online dating’ alanında uluslararası başarı yakalayan ilk Türk girişimi olması da yeni pazarlara açılmamız konusunda bizi cesaretlendiriyor. Hedefimiz 2016 yılında hızlı büyüdüğümüz Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarında daha da güçlenerek en az 15 ülkenin mobil marketlerinde ilk 5 uygulama arasına girmek,” diyor. iOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda kullanılabilen SupportGirls’de, kullanıcılar, yaş grubunun yanı sıra diğer kullanıcıların konumuna göre arama yapabiliyorlar. Aynı zamanda kullanıcılar birbirleriyle uygulama üzerinden yazılı ve görüntülü sohbet edebiliyorlar.