ARGE 250


SaaS rüzgârı: Yazılım kiralayan startup’ların yükselişi

Turkishtime Dergi

SaaS İngilizce bir kavram: Software as a service, yani hizmet olarak yazılım anlamına geliyor. Kısacası bir yazılıma on binlerce, hatta yüz binlerce dolar vereceğinize aylık cüzi bir fiyata kiralayabiliyorsunuz. SaaS ekosistemi içinde yar alan yazılım şirketleri Türkiye’de de yükseliyor.

Türkiye’de kurumsal yazılım pazarının büyüklüğü, IDC’nin son raporuna göre 300 milyon doların üzerinde olduğu biliniyor. SaaS modelini eskiden büyük şirketler kullansa da, bugün gelinen noktada KOBİ’ler de ilgi duyuyor. KOBİ’lerin yüzde 85’ten fazlası gelecek 5 yıl içinde SaaS çözümlerine daha fazla yatırım yapmak istediklerini dile getiriyorlar. Şirketler rekabette öne çıkmak için yazılım yatırımlarına devam ederken, özellikle KOBİ’ler buradan büyük avantajlar elde ediyor. Girişimciler, SaaS yazılımları sayesinde hedefledikleri büyüme oranlarını daha hızlı yakalayabiliyorlar.

Bununla birlikte SaaS, Türkiye’de yeni bir trend, henüz istenilen seviyede değil. Tabii bunda yılların getirdiği alışkanlıkların büyük etkisi var. Yıllarca dışarıdan aldıkları hizmeti kendilerinin yapacak olması ilk bakışta şirketlere ekstra iş yükü olarak görünebiliyor. Oysaki SaaS, şirketlere büyük kolaylık sağlıyor. SaaS startup'larının müşterileri arasında Türkiye’nin en büyük bankalarından kobilere kadar farklı büyüklükte birçok firma var. SaaS sayesinde büyük firmalar yüklü proje maliyetlerinden kurtulmak ile birlikte, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde istedikleri ürün ve hizmetlere ulaşabilir bir seviyeye gelebiliyor.

SaaS girişimlerinin öyküleri, Turkishtime'ın Aralık sayısında!