AR-GE 250 DIGIT 250 EN-VERIM 100


Serdar Urçar yazdı: Akıllı para peşindeki startup'lar...

Turkishtime Dergi

 

Mentorluk yaptığım her girişimciye bir yatırım alma stratejisi var mı diye soruyorum. Bu soruya olumlu bir yanıt verenlerin büyük bir çoğunluğu sadece para değil, “akıllı para” peşinde olduklarını söylüyorlar.

 

 

Girişimciler için en kritik dönemeçlerden biri, şirketlerine doğru zamanda, yeterli yatırımı çekmek.

Bu nedenle mentorluk yaptığım her girişimciye bir yatırım alma stratejisi var mı diye soruyorum. Bu soruya olumlu bir yanıt verenlerin büyük bir çoğunluğu sadece para değil, “akıllı para” peşinde olduklarını söylüyorlar. İngilizceden doğrudan tercüme ile jargonumuza kazandırdığımız bu ifade, yatırım yaptığı şirkete paranın ötesinde değer katan yatırımcı profilini kapsıyor.  Peki, paradan da öte ya da en azından onun kadar önemli değerler neler olabilir, buna kısaca bakmakta fayda görüyorum.

  1. Stratejik Danışmanlık

Girişimciler stratejilerini oluştururken ya da değiştirirken (ekosistem tabiri ile pivot ederken) bir başka stratejik akla, bir üçüncü göz perspektifine ihtiyaç duyuyorlar. Bu konuda kendilerine yardımcı olabilecek, onları sorgulayabilecek deneyime ve zamana sahip yatırımcılar, akıllı girişimciler için çok kıymetli bir kaynak oluyor. Bazen stratejik anlamda doğru soruları sormak veya yaşanmış örneklerle zihin açmak, hızla ilerlemek isteyen girişimci için paha biçilmez olabiliyor.

  1. İş Geliştirme Desteği

Daha önceki bir yazımda da bahsettiğim gibi, startup’lar için ölüm vadisinden çıkışın yolu müşteri kazanabilmekten, ölçeği hızlıca arttırabilmekten geçiyor. Ama hangi yollarla müşteriye ulaşılacak, hangi kanallar, nasıl teşvik ve ödül programları ile kullanılacak, kritik karar vericilere nasıl ulaşılacak, stratejik iş birlikleri kiminle ve nasıl oluşturulacak soruları havada asılı kalabiliyor. Bu konuda kolları sıvayıp, girişimci ile beraber çalışacak, en azından destek gereken noktalarda elini taşın altına koyacak bir yatırımcı profili, startup’a çok ciddi değer katabiliyor.

  1. İlişki Ağından Yararlandırma

Girişimcilerin büyük bir çoğunluğu yaş ve deneyim itibari ile kısıtlı bir çevreye sahip olabiliyor. Öte yandan melek yatırımcılar veya risk sermayesi şirketleri doğru kişilere, hızlı bir şekilde ulaşabiliyor veya etkili olabilecek kişileri doğru kullanarak, karar alıcıları etkileyebiliyorlar. Özellikle kurumsal şirketlere çözüm sağlayan startup’lar için doğru bir ilişki ağı kritik bir başarı faktörü olarak öne çıkıyor. Eğer dünyayı ilişkiler döndürüyorsa, startup’ların önünü de doğru ilişkiler açıyor.

  1. Yeni Yatırım Bulma

Özellikle girişime ve gelişimine zaman ayıran tip yatırımcılar, yeni para girişi gerektiğinde ilişkilerini ve kredibilitelerini konuşturabiliyorlar. Hatta hızlandırıcı gibi davranan bazı yatırımcılar girişimci iş ile ilgilenirken yeni yatırım bulma sorumluluğunu üzerlerine alabiliyor. Birçok startup’ın nakitlerini yakıp, doğru zamanda para bulamadıkları için duvara çarptıklarını düşünürsek, bu tip bir desteğin ne kadar önemli olduğunu da görmüş oluruz.

  1. Başka Yatırımlarla Sinerji

Bazı yatırımcılar portföylerinde şirketlerin belli konular etrafında birbirini tamamlamasına veya en azından ilintili konularda olmasına dikkat ediyor. Sonra da bu startup’lar arasında sinerji yaratabilecek stratejik iş birliklerini kurguluyor. Bu da startup’lar arasında kazan-kazan ilişkilerinin doğmasını sağlayabiliyor. Bu tip yatırımcıları olan girişimciler de yarışta bir adım öne geçebiliyor.

Özet olarak akıllı girişimciler paranın da akıllısını arıyor ve başarı şanslarını arttırmak için bunu da bir kaldıraç etkisi olarak görüyorlar.