ARGE 250


Seri girişimcilerden “League of Legends” takımı

Barış Soydan

 

Seri girişimciler Hakan Baş ve Kaan Karamancı, dünyada ve ülkemizde hızla büyüyen E-Spor sektörüne ciddi bir yatırım yaparak SuperMassive adlı rüya takımı kurdular.

SuperMassive, tüm dünyada günlük 27 milyon kişi tarafından oynanan ve dünya finali yaklaşık 30 milyon kişi tarafından canlı olarak izlenen “League of Legends” E-Spor ligine hızlı bir giriş yaptı. Yale Üniversitesi mezunu, Peak Games ve Lidyana kurucu ortağı Hakan Baş ile Massachusetts Institute of Technology(MIT) mezunu, Gram Games kurucu ortağı Kaan Karamancı ortaklığında kurulan takım, yaptığı çarpıcı transferlerle de adeta Türkiye’nin rüya takımını oluşturdu. Sektörün duayenlerinden Onur Aksu’yu da danışman olarak ekibe katan SuperMassive, son olarak ligin yıldızı “Naru” lakaplı Koray Bıçak’ı transfer ederek büyük yankı uyandırdı.

Hakan Baş, E-Spor’un dünyadaki hızlı yükselişine dikkat çekerek; “2015 yılında E-Spor’un global pazar büyüklüğü yılda 252 milyon dolara ulaştı. Sporun Türkiye’deki takipçi sayısı da her geçen gün artıyor.” dedi.

SuperMassive’in 2016 yılı hedeflerini açıklayan Kaan Karamancı; “Her biri kendi alanında yıldız oyunculara sahibiz. Thaldrin, Fabulous, Dumbledoge, Stomaged, Achuu ve Naru gibi çok güçlü oyuncuları kadromuza kattık. Böyle bir kadroyla hedeflerimizi de büyük tutuyoruz.” dedi. Karamancı; “Amacımız, Türkiye LCS Kış ve Yaz Şampiyonluğunu elde etmek. Ayrıca uluslararası turnuvalarda da ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz.” diye vurguladı.

Takım danışmanı Onur Aksu ise “ Geleceğin sporu olarak nitelendirilen E-Spor’da diğer ülkelerin seviyesine gelmemiz için, bu alanda belli yatırımların yapılması gerekiyor. SuperMassive de bu vizyonda kurulmuş bir takım. Sektörün gelişmesinde önemli bir kilometre taşı olduğumuza inanıyoruz” diye belirtti.