ARGE 250


Şimdilik 16 girişime yatırım yaptı...

Barış Soydan

STARTUP YATIRIMCI REHBERİ 2016

 

 

 

Bugüne kadar 16 startup'a yatırım yapan Inveon ve Inventures’ın kurucusu Yomi Kastro hızlı ölçeklenebilen SaaS kategorileri, pazar yeri platformları ve mobil ticaret şirketlerinin fırsatlar barındırdığına dikkat çekiyor.

 

 

1V1Y, Trendyol, Ideasoft, Blesh, Supplementler ve Bulucak.com gibi sitelerin içinde bulunduğu 16 platforma yatırım yaptı. Yatırım yaptığı mecralara fondan ziyade teknoloji altyapısı ve hızlandırmaya yönelik iş geliştirme desteği de veriyor. Inveon ve Inventures’ın kurucusu ve CEO'su Yomi Kastro, “Çok fazla sayıda girişimcilik hayali ve denemesi var. Ama iki elin parmağını geçmeyecek kadar az sayıda gerçekten başarılı girişimden bahsedebiliyoruz” diyor. Yatırım yapacağı girişimde kurucu takımı her şeyden çok önemsiyor. Daha sonra platformun rekabet avantajını değerlendiriyor. Bu sene yapacağı yatırımlar merak konusu…

 

İlk yazılımınızı geliştirdiğiniz 11 yaşından bu yana bilişim teknolojilerine ve internet girişimlerine destek veriyorsunuz. Bugüne kadar yaptığınız yatırımlardan bahseder misiniz?

Inventures’da bugüne kadar boyutları 100-500 bin TL arasında değişen 16 adet yatırım yaptık. Yatırımlarımızın birçoğunda paraya ek olarak teknoloji altyapısı ve hızlandırmaya yönelik iş geliştirme desteği de ayrıca veriyoruz.

 

Türkiye’de girişimcilik ekosistemi son birkaç yıldır hızla büyüyor…

Bunun doğal sonucu olarak, normal şartlarda epey zorlu bir yol olan girişimciliğin olduğundan biraz daha kolay algılandığını gözlemliyorum. Çok fazla girişimcilik hayali ve denemesi var, ama iki elin parmağını geçmeyecek kadar az sayıda gerçekten başarılı girişimden bahsedebiliyoruz. Ekosistemdeki bu pozitif enerjinin gerçek sonuçlara dönüşebilmesi için biraz daha gidecek yolumuz olduğuna inanıyorum.

 

Yatırım yapmaya değer start-up'larda kurucu takıma dikkat ediyorsunuz. Peki diğer kriterleriniz neler?

Kararlı, zeki ve disiplinli bir kurucu takım olmasını çok önemsiyoruz. Sürdürülebilir rekabet avantajı yaratabilecek özellikler arıyoruz. Bunun dışında, start-up’ın hitap etstiği problemin pazarına ve alternatif oyuncu ve ürünlerden farkına bakıyoruz.

 

2016'da yatırım yapmayı planladığınız start-up'lar için nasıl bir strateji izlemeyi düşünüyorsunuz?

Inventures’da her zaman yaptığımız gibi; en iyi girişimci adaylarıyla düzenli görüşmelere devam edeceğiz. Özellikle ilgi duyduğumuz m-commerce, SaaS, e-commerce enhancer ve benzeri kategorilerde yatırım yapabileceğimiz şirketleri aramayı da sürdürüyor olacağız.

 

İnternette hangi kulvar daha avantajlı?

Hızlı ölçeklenebilen Software-as-a-service kategorilerinin, marketplace platformlarının ve mobile-commerce’e yönelik şirketlerin fırsatlar barındırdığına inanıyoruz.

 

2016'nın start-up'ların yılı olacağı söylenebilir mi?

2016 için “start-up gerçeklerinin daha iyi anlaşılacağı bir yıl” demeyi tercih ederim. Birçok çarpıcı yatırım ve çıkış haberi duymaya devam edeceğimizi öngörüyorum.

 

 

YATIRIM ALMAK İSTEYEN STARTUP'LARA TAVSİYELER

- Rekabet avantajı yaratmak önemli. Rekabet avantajı yaratma konusunun yeteri kadar gündeme alınmadığını ve girişimci sunumlarında adreslenmediğini gözlemliyoruz.

- Ayrıca, pazardaki gelişmelere bağlı olarak birçok farklı senaryoyu analiz etmelerinde, ve esnek bir iş planına sahip olmalarında yarar görüyoruz.

- Sadece Türkiye değil, yurtdışı genişleme kurgularını da yol haritalarına koymalarını öneriyoruz.

- Ve son olarak, yatırımcıların para dışında katabilecekleri değerleri de dikkate almalarında fayda görüyoruz.