ARGE 250


Startupbootcamp İstanbul girişimcilerin başvurularını bekliyor!

Barış Soydan

 

Londra merkezli hızlandırma programı Startupbootcamp’in İstanbul ayağı Startupbootcamp İstanbul, 2016 hızlandırma programı için başvuruları kabul etmeye başladı. Program, her ülkeden ve sektörden teknoloji girişimlerine açık! Projesine güvenen herkes, 16 Mayıs’a dek www.startupbootcamp.org/accelerator/istanbul.html adresinden başvuru yapmaya davet ediliyor.

Şimdiye kadar düzenlenen iki hızlandırma programına 67 ülkeden 1000’den fazla başvuru alan Startupbootcamp İstanbul bünyesinde 17 girişim hızlandırıldı. Bu girişimlerin %82’si toplam 3.5 milyon dolar yatırım aldı. 2015 program girişimlerinin başarılarından kısaca bahsetmek gerekirse, Almanya’ya dönen eventbaxx Eventbrite ve NBA ile işbirliği yapıyor. Las Vegas’ta CES’e katılan Monument, Chicago’ya taşındı, önsipariş aldı ve bu Çarşamba Kickstarter kampanyasını açıyor. Sixa, San Francisco’ya taşındı, Aralık’taki Demo Day’den beri 2000’den fazla müşteriye ulaştı. TechCrunch Disrupt London’a katılan Segmentify, yeni yatırımlarla büyüyen Mapplico ve Project Sebastian müşteri sayısını arttırıyor. Endeavour tarafından Türkiye’nin en iyi on girişiminden biri seçilen Visionteractive, Mars Media ile partner oldu ve yurtdışı anlaşmaları imzalıyor.

Startupbootcamp İstanbul, gücünü 220+ yerel, 2000+ uluslararası mentöründen, 250+ yatırımcısından ve New York, Amsterdam, Singapur gibi 3 kıtaya yayılan programlarıyla Startupbootcamp Global ağından alıyor. Bu büyük ağ sayesinde, girişimler konularının uzmanları ile çok hızlı bir şekilde bir araya geliyor.

Startupbootcamp İstanbul’a kabul edilen girişimler, Startupbootcamp’in küresel partnerleriyle özel anlaşmalarından da faydalanıyor. Örneğin, her girişim, Google’dan 100 bin, Amazon Web Services’den ise 100 bin dolarlık ücretsiz bulut kredisi, Paypal’den 50 bin dolarlık ücretsiz işlem hakkı, Intel’den teknik danışmanlık ve destek ile risk sermayesi ağlarına erişim, Samsung ve Deutsche Telekom’dan ise risk sermayesi ağlarına erişim alıyor. Girişimler, bu şirketlerin etkinliklerinde de yer alarak, pek çok uluslararası bağlantı kuruyor.

Program, Türkiye’de Microsoft ve IBM tarafından destekleniyor. Örneğin Microsoft, program girişimcilerine BizSpark Plus kapsamında yıllık 120 bin dolar bulut kredisi ve kendi kurumsal satış kanallarına erişim desteği veriyor.

Startupbootcamp İstanbul, StartersHub fonu aracılığıyla hızlandırma programına kabul edilen girişimlere 250 bin dolara dek yatırım imkanı sunuyor.

Startupbootcamp İstanbul’un da içinde bulunduğu StartersHub, Levent’te Kanyon alışveriş merkezinin hemen yanında yer alıyor. 10 milyon dolarlık bir yatırım fonu ile desteklenen platform, başta Startupbootcamp İstanbul olmak üzere oyun, sağlık, finans gibi sektörlerde kendi alanının lider kurumlarıyla birlikte başarılı girişimlere yatırım dahil her konuda sonsuz destek sağlıyor.

Startupbootcamp ekibi, potansiyel girişimcilerle tanışmak ve onları yönlendirmek adına Türkiye’nin belli başlı şehirlerinin yanısıra Almanya, Bulgaristan, Estonya, Gürcistan, İran, İsveç, Kuveyt, Mısır, Ukrayna ve Yunanistan gibi ülkelerde “FastTrack” adıyla buluşmalar düzenliyor. Bu buluşmalarda girişimciler hem projeleri ile ilgili anında geri bildirim ve tavsiye hem de Startupbootcamp İstanbul programıyla ilgili detaylı bilgi alabilecek.

Geçen iki yılda 17 girişimi hızlandıran Startupbootcamp İstanbul, bu yıl programına katılacak 10 girişimi arıyor. Her ekibin, üç aylık süreyi (Ağustos - Ekim) girişimlerine ve programa yoğunlaşmış bir şekilde İstanbul’da geçirmesi bekleniyor. Girişimcilerin bu süreci başarılı geçirmeleri için onlara 15 bin euro ve 3 ay + dilediklerince uzatabilecekleri ücretsiz ofis sunuluyor. Girişimcilerin asıl kazanımı ise, yoğun eğitimler, mentör görüşmeleri, atölyeler ile ulusal ve uluslararası potansiyel müşterilere, yatırımcılara ve yatırım ağlarına tanıştırılmaktan geliyor.

Programın sonunda, 15 Kasım’da düzenlenecek Demo Day’de girişimciler şirketlerini 500+ yatırımcıya ve kurumsal firmaya sunacak.

Startupbootcamp İstanbul 2016 hızlandırma programına http://www.startupbootcamp.org/accelerator/istanbul adresinden başvurulabiliyor. Başvurular 16 Mayıs’a dek açık. Sorularınız için, istanbul@startupbootcamp.org adresinden Startupbootcamp İstanbul ekibine ulaşabilirsiniz.