ARGE 250


Startup'lar anlatıyor: Doktorderki.com

Barış Soydan

Doktorla hastayı internette buluşturuyor

İki üniversite öğrencisinin kurduğu Doktorderki üzerinden 13 TL’ye uzman doktorlara danışmak mümkün.

 Doktorderki kurucuları - Berke Uygun ve Anıl Şimşek

 

Ortağım Anıl Şimşek ile sürekli bir girişim yapmalıyız şeklinde motive ediyorduk birbirimizi. Aklımızda hep topluma değer katacak, insanlara dokunacak fikirler üretmek vardı. İkimiz de sağlıkçı ailelerin çocuklarıyız, o nedenle sağlık alanına yönelme kararı aldık. Fikrin aklımızda doğma öyküsü biraz komik. Bir sabah uyandığımda tek bademciğim şişmişti. Hemen internete yazdım. Bulduğum bilgiler beni tatmin etmeyi bırakın, aksine korkuttu ve gerdi. (Boğaz kanserine dikkat etmem gerektiği yazıyordu.) Bu sırada, “Neden bunu telefonla bir doktora soramıyorum ki?” diye düşündüm ve süreç başlamış oldu. Buna Anıl’la oturduk, beyin fırtınası yaptık. Süreç 20 Mart 2015’te başladı. İsmi bulduk, hemen internetten alan adını satın aldık.

Fikrimizi bir hayal ve düşünceden öteye taşıma kısmı ise doktorlarla ilişkiye geçtikten sonra başladı. Birçok doktorla görüştük ve ikna süreci başladı. Bir yandan da üniversite eğitimimiz devam ediyordu. Ben Koç Üniversitesinde’yim, Anıl ise Boğaziçi’nde. Derslerimiz inanılmaz yoğun ve ağır. Buna rağmen uzun görüşmeler sonunda 18 uzman doktor ile anlaştık. Hepsi çok motiveydi. Hem fikre hem de enerjimize inandılar. Doktor sayımız her geçen gün artıyor. Doktorlarımızın birçoğu özel hastanelerde çalışmakta ve maddi geliri yüksek insanlara hizmet etmekteler. Biz fiyatları olabildiğince düşük yapmaya özen gösterdik. Gönül ister ki, ücretsiz yapalım; fakat bir şekilde sistemin yürümesi gerekiyor. Şu anda sistemden yararlanma fiyatı, yani doktorla danışma bitene kadar sınırsız fotoğraf gönderimi ve mesajlaşma 12.95 TL. Bu fiyata tahlil gönderimi ve yorumlatma da dahil. Doktorderki olarak her hangi ilave uygulama içi satın alımlar sunmuyoruz. Önemli olan memnuniyet.

Uygulamada özenle vurgulamak istediğimiz diğer bir konu ise hasta mahremiyeti. İnsanlar bazı sorunları için doktora gitmeye çekiniyor. Üroloji ve kadın doğumda çok sık rastlanan bir durum. Biz doktordan çekinen insanlara da hitap ediyoruz.

dört aylık bir süreç sonunda tasarım, yazılım, altyapı tarafını tamamladık. Ortağım Anıl kesinlikle müthiş bir yazılımcı. En uzun süreç anonim şirket kurulumu oldu. Avukat bulduk, mali müşavir derken, vergi dairelerinde “Genç müteşebbis çocuklar, maşallah” cümleleriyle iyice motive olduk diyebilirim:)

Sonrasında ödeme sistemini hallettik. Ödeme sisteminde Iyzico, altyapı kısmında ise Amazon’dan faydalanıyoruz. Yazılım, tasarım tamamen bize ait.

Uygulama çıkmadan üç ay önce bir Instagram hesabı açarak sağlık bilgileri paylaşmaya başladık. Böylece Doktorderki farkındalığı ve isim algısını oluşturmayı hedefledik. Kısa zaman içinde binlerce kişiye ulaştık. Özel mesajlardan “Allah sizden razı olsun” mesajları gelmeye başladı. İnsanlara sağlığın korkutan birşey olmadığını blogumuzda, Facebook ve Instagram sayfalarımızda anlatıyoruz. Olabildiğince kısa ve net bilgiler paylaşıp insanları hem doğru yönlendiriyor hem de sıkmıyoruz. Şu anda yaklaşık 2 bin 700 üye ve 18 doktorumuz mevcut. Uzun vadede eczaneler ile Doktorderki kart satışı için anlaşmayı planlıyoruz. Bunun için 20 eczane ile görüşme halindeyiz.

Bu işte iki temel prensibimiz var. Birincisi topluma değer katmak, ikincisi ise insanların hayatlarına dokunmak.