OSB Yıldızları Araştırmması


Startup'lar anlatıyor: Kadincaemlak.com

Barış Soydan

 

Kadınlara özel inşaat sitesi

 “Kadincaemlak.com, gayrimenkul alımında asıl karar mercinin kadınlar olduğu gerçeğinden yola çıkarak kuruldu”.

 Zeynep Fıratoğlu  - Kadincaemlak.com Kurucusu

 

12 senelik kurumsal hayatım boyunca tek istediğim toplumun her kesimine bir birey olarak nefesim yettiğince fayda sağlayabileceğim işler yapmak ve belki de benim kadar şanslı olmayan hayatlara bir nebze olsun dokunabilmekti. Kurumsal hayatta maalesef bunu bir noktaya kadar yapabiliyorsunuz. Yeditepe Üniversitesi’ndeki MBA derslerinden birinde hocamız “Bir fikir bulmak istiyorsanız, kimsiniz ve ne biliyorsunuz, yani hangi konuda uzmansınız, bir kağıda yazın” demişti. Sürekli, “Bir fikir bulamadım, yaratıcı bir şey yapamadım” diyen ben son olarak bunu denedim. İşe yaramıştı bu sefer. Beyaz kağıda kadın ve emlak kelimelerini yazdım. İki sözcük bana bakıyordu, birleştirdim. Kadıncaemlak oldu. Sonra bu marka altında neler yapabileceğimi kurguladım. Ev alımında son söz kadınlardaydı. Peki, bunu nasıl konumlamalıydım? Kesinlikle ayrımcılığa kaçmamam gerekirdi. Ama kadınlara hayatın her alanında pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğine inancım da tamdı. Ve kadın girişimcilik serüvenim başladı.

Aslında çok kolay oldu diyemeyiz. Birkaç kalp çarpıntısı ve birkaç uykusuz gece oldu tabii ki... Kadınlara gayrimenkul projelerini tanıtmaya başlamış, lider kadınlar ile röportajlar yaparak kadınların hayatlarında yol gösterici bir site olarak yavaş yavaş konumlamaya başlamıştım Kadıncaemlak’ı. Üyelere alabildiğimiz her alanda fırsatlar sunmaya başlamıştık. Bugün tüm bu çalışmalar hızla devam ediyor.

Kadıncaemlak inşaat sektörü oyuncularına kadınların konut seçimleri hakkında çok önemli bilgiler sağlıyor. Projelerde olması gereken veya unutulan ufak detaylar röportaj yapılan kadın liderler sayesinde ortaya çıkıyor. İnşaat sektörü oyuncularına nitelikli kadın işgücü konusunda da pozitif etki sağlıyor. Erkek egemen bir sektörde kadın çalışan sayısının artmasına katkı sağlıyor. İnşaat sektörünün bir kadın olarak korkmadan adım atılabilecek bir sektör olduğu sitemizle gün ışığına çıkıyor. Sektörde bulunan profesyonel kadınların buluşma noktası olan Kadıncaemlak, dayanışma odağı oluyor.

Gerek Türkiye'de gerekse de dünyada gayrimenkul satın alma kararlarında, özellikle konut alımında son karar mercii kadınlar. Konut alma sürecinde kadınların etkisi yüzde 70’e ulaşıyor. Kadınların yarısından fazlası markalı konut projelerinden ev almayı tercih ediyor. Yüzde 70'inden fazlası, balkonlu ve geniş evleri seçtiğini dile getiriyor. Bu kapsamda Türkiye'de kadınları gayrimenkul konusunda bilinçlendirmeye ve onların tercihlerini ortaya çıkarmaya yönelik ilk site, Kadıncaemlak...

Sitenin gelirleri banner ve adv reklamlara dayalı. Kadıncaemlak gelirlerinin yüzde 5’i TOG Kadın Fonu'na bağışlanıyor.

Siteye olan ilginin her geçen gün artması, belki de kadın eli barındırmasından kaynaklanıyor. Kadının elinin değdiği her şey güzelleşir:)